[2009.06.13] Nowogrodziec

Dyskusje na temat przyszłych i minionych sztuk Dżemu

Moderatorzy: Piotrek, Radek

jaclit

[2009.06.13] Nowogrodziec

Postautor: jaclit » pn cze 15, 2009 2:49 pm

Hej Wam Drodzy Forumowicze

- Poznałem Go Po Czarnym Kapeluszu
- Gorszy Dzień
- Powiał Boczny Wiatr
- Do Kołyski
- Naiwne Pytania
- Nieudany Skok
- Żyj Mały Żyj
- Zawsze Do Przodu
- Harley Mój
- Tylko Ja I Ty
- Jesteś Nie Dla Mnie
- Diabelski Żart
- Wehikuł czasu
BIS I
- Autsajder
- Wokół Sami Lunatycy
- Whisky
BIS II
- Kaczor Coś Ty Zrobił
- Czerwony Jak Cegła

"Żyj Mały Żyj", "Zawsze Do Przodu" i "Jesteś Nie Dla Mnie" to nowe kawałki. Słyszane przeze mnie po raz pierwszy. Maciej wspominał że powinny znaleźć się na nowej płycie kapeli. Ponoć możemy jej oczekiwać jeszcze w tym roku :D. Pierwszy z tych numerów niestety mocno przeciętny i muzycznie i tekstowo. Ciągnie się leniwie w średnim tempie i niezbyt zapada w pamięci. A tekst w stylu "... żyj mały, żyj. Na starość torba i kij ..." jest ... no cóż w końcu to rock and roll :roll: . Bardzo natomiast spodobał mi się kolejny nowy kawałek "Zawsze Do Przodu". Świetny muzycznie. Na wyróżnienie zasługuje kapitalna zagrywka Adama i dużo lepszy optymistyczny tekst "... idź zawsze do przodu i nie oglądaj się wstecz ..." (jakoś tak to chyba szło). Trzecia nowość to z kolei dynamiczny, riffowy numerek na 4+.

Pozostała część seta, jak to Dżem. Pełne zawodowstwo, bardzo dobre wykonawstwo, takież brzmienie no i kapitalny kontakt z publiką. Widać było, że chciało im się grać tego wieczora. Koncert odbywał się z okazji dni miasta. Więc publiczność mimo że niezbyt liczna (Nowogrodziec to niewielkie senne miasteczko. Sporo takich na Dolnym Śląsku) i trochę przypadkowa, jak to zwykle na takich imprezach , to jednak bardzo żywiołowo reagująca. Szczególnie imponowała mi znajomość tekstów u młodzieży takiej pod 20-tkę :lol: . Nie to co zwykle na takich spędach. Czyli darcie się od pierwszego numeru : tylko Cegła i Łyski :evil:.

Był to mój któryś tam parędziesiąty koncert Dżemu. I kolejny bardzo udany. Pozdrawiam fanów kapeli. No i jeśli w najbliższym czasie występują gdzieś w Waszej okolicy to gorąco polecam. Jacek
Awatar użytkownika
Adi
Kontaktowanie:

Re: [2009.06.13] Nowogrodziec

Postautor: Adi » pn cze 15, 2009 5:00 pm

jaclit pisze:[...]"Żyj Mały Żyj", "Zawsze Do Przodu" i "Jesteś Nie Dla Mnie" to nowe kawałki. Słyszane przeze mnie po raz pierwszy. Maciej wspominał że powinny znaleźć się na nowej płycie kapeli. Ponoć możemy jej oczekiwać jeszcze w tym roku :D. Pierwszy z tych numerów niestety mocno przeciętny i muzycznie i tekstowo. Ciągnie się leniwie w średnim tempie i niezbyt zapada w pamięci. A tekst w stylu "... żyj mały, żyj. Na starość torba i kij ..." jest ... no cóż w końcu to rock and roll :roll: . Bardzo natomiast spodobał mi się kolejny nowy kawałek "Zawsze Do Przodu". Świetny muzycznie. Na wyróżnienie zasługuje kapitalna zagrywka Adama i dużo lepszy optymistyczny tekst "... idź zawsze do przodu i nie oglądaj się wstecz ..." (jakoś tak to chyba szło). Trzecia nowość to z kolei dynamiczny, riffowy numerek na 4+.

[...]

Był to mój któryś tam parędziesiąty koncert Dżemu. I kolejny bardzo udany. Pozdrawiam fanów kapeli. No i jeśli w najbliższym czasie występują gdzieś w Waszej okolicy to gorąco polecam. Jacek

zgadzam się z Twoją oceną nowych kawałków.

jeśli był to Twój "parędziesiąty" koncert tzn że miałeś ostatnio sporą przerwę, skoro nie słyszałeś jeszcze Jesteś nie dla mnie :P
jaclit

Postautor: jaclit » pn cze 15, 2009 6:17 pm

Adi pisze:
jaclit pisze:[...][b] tzn że miałeś ostatnio sporą przerwę, skoro nie słyszałeś jeszcze Jesteś nie dla mnie :P

Od jesieni '07, aż do teraz miałem "post na Dżem". Wiem że grywają ten kawałek już od ok. dwóch, trzech lat, ale jakoś nie miałem szczęścia do niego.

Bardzo dobrze, że jeszcze przed ukazaniem się płyty ogrywają nowe kawałki na koncertach. Mam nadzieję, że będą ich wprowadzać do repertuaru coraz więcej (oczywiście proporcje pomiędzy starym a nowym będą utrzymane :wink: ). To pozwoli osłuchać się fanom, a i muzycy mogą zasięgnąć opinii i wprowadzać ewentualne poprawki w aranżach. Szkoda, że nie robili tego przed "Być Albo Mieć". Mogła by być zupełnie inna płyta. Z kolei przed wydaniem "2004" mieli ograna już dużą część materiału. Sam dwa czy trzy lata przed ukazaniem się tego krążka miałem okazję usłyszeć na żywo m.in. "Chleb Z Dżemem", "Szeryfa" czy też "Gorszy Dzień". Pozdrawiam. Jacek

ps.
Co do tego "paredziesiąt", to Dżem po raz pierwszy widziałem jakoś kilka miesięcy po ukazaniu się "Detox-u".
mblues

Postautor: mblues » wt cze 16, 2009 11:28 am

Koncert bardzo dobry i oczywiście stanowczo za krótki :).Setlista niemal identyczna jak 2 tygodnie wcześniej w Złotoryi. Na obu publiczność bawiła się świetnie, chociaż w Złotoryi koncert zaczął się godzinę póżniej (po 21) i było bardziej klimatycznie.
Trochę jak to na takich występach przypadkowej publiczności, ale nie przeszkadzało to w dobrej zabawie.

A co do nowych kawałków to Żyj mały żyj nie jest może jakiś odkrywczy muzycznie i refren ze skrzydłami też taki sobie, ale jako całość daje radę i łatwo zapada w pamięć. Nie jest to numer na przebój, ale ma swój klimat i o to chodzi :).

Wróć do „Koncerty”