[2014.06.07] 35 URODZINY, Chorzów, Pola Marsowe!

Dyskusje na temat przyszłych i minionych sztuk Dżemu

Moderatorzy: Piotrek, Radek

Awatar użytkownika
Robert_K

Re: [2014.06.07] 35 URODZINY, Chorzów, Pola Marsowe!

Postautor: Robert_K » sob maja 03, 2014 3:13 pm

Wyobraź sobie że nie. Być może każdy z Was ma jakiś utwór który uwielbia i naprawdę chciałby to usłyszeć. Arek ma List, ja mam Cała w trawie i tak dalej.

Oj bólewicze ;)
Cris7

Postautor: Cris7 » sob maja 03, 2014 4:53 pm

michalz pisze:wielki minus za nie granie w tym roku na festiwalu powinni zagrać choćby dla samej idei bo gdzie najlepiej upamiętnić Ryśka jak nie na festiwalu jego imienia.

zgodze się z tym , choćby miało się zagrać za free :)
boston

Postautor: boston » sob maja 03, 2014 5:41 pm

Robercie, jesteś zagorzałym fanem Dżemu i Maćka - i bardzo dobrze, nikt Ci tego nie broni.
Ale powiedz mi, od ilu lat tak naprawdę śledzisz losy i słuchasz kapeli?
Ze względu na wiek (co nie jest żadnym zarzutem) nie możesz pamiętać Dżemu sprzed 10, 20 albo 30 lat. Uwierz mi, że wtedy to była inna jakość i wiele osób jeszcze to pamięta. Było ubożuchno ale z ogromnym serduchem, teraz tego mi brak.
Wiem, że wraz z upływem czasu świat się zmienia - ale NIE ZAWSZE na lepsze :roll:
Awatar użytkownika
misiek_k-ce

Postautor: misiek_k-ce » ndz maja 04, 2014 11:37 am

Miałem się tu nie wypowiadać, ale czytając te różne wpisy nie umiem się nie odezwać. W 100 % zgadzam się tu z Boston - Ewa, ja też nie pamiętam Dżemu sprzed 15, 20 lat, ale jak zacząłem swoją przygodę na poważnie, a było to 8 lat temu to te koncerty wyglądały zupełnie inaczej! Ba, tak było nawet 4-5 lat temu. Na scenie było widać emocje, serce, radość, teraz niestety tego mi brak i może to jest właśnie największy problem obecnych koncertów Dżemu. Tyle z mojej strony. Tak czy inaczej widzimy się na polach marsowych.
Awatar użytkownika
kikan

Postautor: kikan » ndz maja 04, 2014 12:22 pm

boston pisze:Ze względu na wiek (co nie jest żadnym zarzutem) nie możesz pamiętać Dżemu sprzed 10, 20 albo 30 lat.

Otóż to. Dlatego mam jakieś tam zrozumienie dla niego (chociaż na początku mnie wkurzał tym przysrywaniem się do mnie :)). Sam przez pierwsze kilka lat od kiedy poznałem Dżem nie chciałem słuchać niczego innego. Tylko "bluesy", naturalność, "żywe" instrumenty, a już jakakolwiek elektronika to ogromne zło itp. Bardzo się cieszę, że się z tego uwolniłem, bo dopiero po tych kilku latach zobaczyłem jaki byłem ograniczony :). Kilku moich znajomych miało coś podobnego. Oczywiście moje postrzeganie zespołu nie wzięło się z tego, że ja się bardzo zmieniłem i już nie słucham takiej muzyki, ale wiem, że gdyby taka sytuacja działa się w moich początkach ich poznawania również nie widziałbym żadnego problemu w tym, że mój ulubiony i święty band kopie mnie jawnie w dupsko :).

misiek_k-ce pisze:Na scenie było widać emocje, serce, radość, teraz niestety tego mi brak

Powiem szczerze, że gdybym ja miał łoić przez 30 lat te same utwory, to też chyba straciłbym serce :). Zresztą ciekawa sytuacja była ostatnio na warsztatach gitarowych w Toruniu ze Styczyńskim i Partyzantem. Ktoś rzucił hasło, żeby Styka zagrał "Pawia", a on zrobił lekko zażenowaną minę i powiedział coś w stylu, że "pawia to można puścić" - oczywiście żartobliwie, ale jednak każdy wiedział o co chodzi. Nieco bardziej się ożywił, gdy zaczął opowiadać o pierwotnych wersjach utworów. Nawet zagrał kawałek Pawia w takiej wersji. Zabawna sytuacja tym bardziej, że grał na rozstrojonej gitarze.
"Nothingman... Isn't it something...?"
GreenHorn

Postautor: GreenHorn » czw maja 08, 2014 9:35 am

A co rzesza fanów uważa na temat ujawnienia gości, którzy zagrają podczas wydarzenia przy którym toczy się temat?

Co do zagranicznych gwiazd ciężko mi jest cokolwiek powiedzieć, bo Coco Montoy' e w swoim projekcie mało kojarzę, natomiast drugi zespół jest mi zupełnie nieznany . Muszę swoje braki muzyczne zwyczajnie w miarę możliwości nadrobić :oops:

Co do wyboru polskich muzyków, gości, zespołów - tak naprawdę spodziewałem się petardy. Nasuwa mi się na język SBB, ale również Artyści, którzy byli blisko muzycznej orbity czerwcowych jubilatów. A tutaj jestem mało zadowolony, ale nie zawsze trzeba zjeść przystawkę, by przejść do dania głównego...
"(...) skąd mamy wiedzieć, że nie jesteśmy bohaterami dzieła jakiegoś pisarza, przelotną myślą kogoś nudzącego się w autobusie albo źdźbłem w oku Boga, źdźbłem, od którego w tym oku pojawiły się łzy?" Stephen King
Awatar użytkownika
thewesoly79
Kontaktowanie:

Postautor: thewesoly79 » czw maja 08, 2014 7:25 pm

GreenHorn pisze:A co rzesza fanów uważa na temat ujawnienia gości, którzy zagrają podczas wydarzenia przy którym toczy się temat?

Co do zagranicznych gwiazd ciężko mi jest cokolwiek powiedzieć, bo Coco Montoy' e w swoim projekcie mało kojarzę, natomiast drugi zespół jest mi zupełnie nieznany . Muszę swoje braki muzyczne zwyczajnie w miarę możliwości nadrobić :oops:

Co do wyboru polskich muzyków, gości, zespołów - tak naprawdę spodziewałem się petardy. Nasuwa mi się na język SBB, ale również Artyści, którzy byli blisko muzycznej orbity czerwcowych jubilatów. A tutaj jestem mało zadowolony, ale nie zawsze trzeba zjeść przystawkę, by przejść do dania głównego...

Na tym forum lepiej się nie wypowiadać.. Zaraz cię zjedzą :)
Cybel
Kontaktowanie:

Postautor: Cybel » czw maja 08, 2014 9:20 pm

Pozwolę sobie i ja na krótką uwagę na temat tego, dlaczego mnie w Chorzowie nie będzie.

Mam swego rodzaju przesyt Dżemu w obecnej formie. Zrobiłem sobie ostatnio trochę przerwy od zespołu, na ostatnim koncercie byłem 3 lata temu, prawie nie słuchałem też nagrań. I wybrałem się na ostatni koncert akustyczny do Stodoły. Niby koncert doskonały, chłopaki w świetnej formie, ale właśnie jednego mi tam zabrakło - radości. Tłukli te same utwory co zawsze, aranżacje w zasadzie niezmienione, nie byli mnie w stanie niczym zaskoczyć. Z bólem dochodzę do wniosku, że z tego "jamu", który dał początek zespołowi, niewiele już zostało. Wystarczy sięgnąć nawet 10 lat wstecz, czy do koncertów z Jackiem (za którym nigdy nie przepadałem, swoją drogą) by stwierdzić, że obserwujemy jakieś wypalenie. W 1996 potrafili zagrać "Człowieku co się z tobą dzieje" w taki sposób, że kapcie spadały, Jurek i Adaś "przekrzykiwali się" w solówkach, był w tym ogień i POMYSŁ. Obecnie jest już tylko odtwórstwo.

I nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że "ile razy można grać te same utwory od 30 lat". Otóż można, co pokazują właśnie ci wielcy, zwłaszcza bluesmani, do których Dżem tak lubi się odwoływać. Buddy Guy gra "Sweet Home Chicago" od jakichś 50 lat i zawsze wymyśli coś ciekawego, np. niepowtarzalną solówkę. A jeśli mamy do czynienia z wypaleniem, to może trzeba sobie zrobić chwilę przerwy? Popracować nad nowym repertuarem, odgrzebać zapomniane perełki, przearanżować stare hity? Niektórzy śmieją się z solowych projektów Maćka, ale twierdzę, że każdemu z chłopaków wyszłoby na dobre, gdyby na trochę oderwali się od tematyki Dżemowej.

Niestety, obawiam się, że koncert na 35-lecie może być podobny do ostatnich sztuk - doskonały od strony technicznej, ale zwyczajnie nudny, niezaskakujący ludzi chociaż jako tako osłuchanych z repertuarem.

Miała być krótka uwaga, a jak zwykle się rozpisałem :) Na szczęście widzę, że nie jestem w swoich odczuciach odosobniony, więc trochę mi lżej, że nie tylko ja to zauważam.
boston

Postautor: boston » pt maja 09, 2014 8:50 am

Ja bardzo sobie cenię dłuższe wartościowe wypowiedzi, z uzasadnieniem, z rozwinięciem myśli :lol:
Tak że, dziękuję Ci, Cybel. Fajnie się czytało.

Mnie też nie będzie w Chorzowie chociaż jeszcze jakiś czas temu pewnie bym sama w to nie uwierzyła :roll:
Cieszyłam się na samą myśl o jubileuszu i nastawiałam się na super przeżycie. Niestety tak nie będzie ale zawsze z przyjemnością będę słuchała "starych" nagrań, które cały czas mają dla mnie nieodparty urok i dają tzw. kopa do działania.
Przez sporą część życia Dżem był dla mnie bardzo ważny i cieszę się, że istnieją wspaniałe nagrania, do których zawsze można wracać....
michalz

Postautor: michalz » pt maja 09, 2014 8:55 am

100% racji Cybel nic dodać nic ująć.
Peace&Love
Awatar użytkownika
kikan

Postautor: kikan » pt maja 09, 2014 8:57 am

Cybel pisze:I nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że "ile razy można grać te same utwory od 30 lat". Otóż można, co pokazują właśnie ci wielcy, zwłaszcza bluesmani, do których Dżem tak lubi się odwoływać. Buddy Guy gra "Sweet Home Chicago"

Ale zauważ, że Buddy nagrywa z powodzeniem nowe płyty, gdzie w utworach jest pełno muzycznej radości i polotu :). Nie mniej pisząc "te same od 30 lat" miałem na myśli niezmienioną ich formę jak sam pisałeś dalej.
"Nothingman... Isn't it something...?"
Cybel
Kontaktowanie:

Postautor: Cybel » pt maja 09, 2014 9:50 am

To prawda, Buddy czy John Mayall chociaż wiekowo daleko bardziej zaawansowani od Dżemiaków, to jednak cały czas tryskają pomysłami i potrafią zaskakiwać nowymi płytami. No ale może musimy poczekać, aż chłopaki dojdą w okolice siedemdziesiątki, może wtedy następuje kolejny przypływ weny :D
sebeq87

Postautor: sebeq87 » pn maja 12, 2014 6:09 pm

Witam
Do urodzin został niecały miesiąc, więc trzeba sobie parę rzeczy zaplanować. W związku z tym mam parę pytań:
1. Z którego dworca najlepiej będzie się przespacerować na miejsce koncertu?
2. Jedzie ktoś z pociągiem na trasie Wrocław-Oleśnica-Namysłów-Kluczbork-Lubliniec-Chorzów? Pomyślałem, że jakby byli tacy ludzie to można by świętowanie już w pociągu zacząć. No i wiadomo, że w grupie przyjemniej się podróżuje niż samemu.
3. Wie ktoś może czy na koncercie będzie można piwko kupić?
Awatar użytkownika
borszysz
Kontaktowanie:

Postautor: borszysz » pn maja 12, 2014 9:04 pm

sebeq87 pisze:Witam
Do urodzin został niecały miesiąc, więc trzeba sobie parę rzeczy zaplanować. W związku z tym mam parę pytań:
1. Z którego dworca najlepiej będzie się przespacerować na miejsce koncertu?
2. Jedzie ktoś z pociągiem na trasie Wrocław-Oleśnica-Namysłów-Kluczbork-Lubliniec-Chorzów? Pomyślałem, że jakby byli tacy ludzie to można by świętowanie już w pociągu zacząć. No i wiadomo, że w grupie przyjemniej się podróżuje niż samemu.
3. Wie ktoś może czy na koncercie będzie można piwko kupić?

Ad. 1- Dworzec PKP w Katowicach (Centrum), następnie tramwaj nr 6 lub 11 w stronę Chorzowa
Ad. 2- Nie mam pojęcia, polecam blablacar.pl
Ad.3- Tak, będzie rozlewany Lech i Tyskie 3.5% (Lech normalny)
Pozdrawiam!
Wojciech "Borszysz" Mirek

Stowarzyszenie Oficjalny Fan Club zespołu Dżem
"Skazani na bluesa"
http://www.skazaninabluesa.pl
w.mirek@skazaninabluesa.pl

www.HOODOOBAND.pl
Awatar użytkownika
Robert_K

Postautor: Robert_K » pn maja 12, 2014 10:59 pm

Kurna co raz bliżej a co raz dalej!

Ja to widzę tak :)

1.Wiem na pewno wiem
2.Cała w trawie
3.Słodka
4.Niewinni
5.List do M.
6.Co się stało kwiatom
7.Ten o tobie film
8.Nauczyłem się niewiary
9.Klosz