Jan Skaradziński "Ballada o dziwnym zespole"

Co, gdzie i kiedy można "usłyszeć" o kapeli

Moderatorzy: Piotrek, Radek

Awatar użytkownika
kikan

Re: Jan Skaradziński "Ballada o dziwnym zespole"

Postautor: kikan » pn kwie 26, 2010 6:33 pm

Edit:

No okładka moim zdaniem taka sobie, ale fakt to kwestia gustu. Czy ja wiem czy tak oschle się wszyscy wyrażają? Piszą po prostu swoje spostrzeżenia. Zgadzam się z tym, że czasami za dużo skakania po datach. Niektóre rzeczy porównując z pierwszym wydaniem zostały poszerzone, a niektórych szczególików ubyło. Jedna rzecz która najbardziej mnie wnerwia w całej książce to ocena utworów. Autor ocenia sobie utwory jak mu się podoba (szczególnie w I wydaniu nazywając np Skazanego Na Bluesa kompozycją kompletnie nieudaną). Wolałbym, żeby dopisał, że to jest jego opinia. Szkoda trochę, że zlikwidowano listy, no ale cóż. Co do papieru i kolorowych zdjęć się nie wypowiem, bo w I wersji były tylko czarno białe zdjęcia, więc jestem zadowolony z ich ilości i formatu.
Ostatnio zmieniony pn kwie 26, 2010 8:19 pm przez kikan, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nothingman... Isn't it something...?"
Awatar użytkownika
mala_aleja_roz

Postautor: mala_aleja_roz » pn kwie 26, 2010 8:06 pm

kikan pisze:Kiedyś zrozumiesz :)

Mógłbyś rozwinąć temat? :)
Awatar użytkownika
kikan

Postautor: kikan » pn kwie 26, 2010 8:20 pm

mała edycja wyżej
Awatar użytkownika
mala_aleja_roz

Postautor: mala_aleja_roz » pn kwie 26, 2010 8:24 pm

Taak, muszę powiedzieć, że zgadzam się z tym o Skazanym...kurczę, gdzie on tam ma wymuszoną melodię? Jak dla mnie (może po 5 latach gry na pianinie się nie znam, nie wiem) melodia jest dobra, łatwo wpada w uchu, rytmiczna, po prostu taki sobie blues :) Oj mógłby dopisać, że to tylko jego zdanie...
Gość

Postautor: Gość » pn kwie 26, 2010 10:16 pm

autor ksiązki chyba nie słuchał wersji z rawy 93:) tymbardziej ze to utwór o przyjacielu Ryśka wiec troche nie na miejscu moim zdaniem krytykowanie takiego szczególnego numeru,tymbardziej ze pisał to tak jakby tak wszyscy uważali a to tylko jego opinia ale ogólnie książka bardzo ciekawa jak w sumie kazda o Rysku,Dzemie no tego ostatniego wydania ballady nie mialem okazji przecyztac jeszcze wiec sie nie wypowiem...
boston

Postautor: boston » wt kwie 27, 2010 12:14 pm

Podejrzewam, że autor książki doskonale zna wersję z Rawy 93'. I w ogóle zna chyba wszystkie wykonania Dżemu z Ryśkiem. Książka jest jego autorstwa więc wiadomo, że opinie o utworach są jego opiniami a nie jakiegoś Stasia.
Poza tym oba "Ryśki" nie byli żadnymi przyjaciółmi. Po prostu spotkali się kilka razy z okazji grania. Skiba zmarł dość szybko bo w 1983 roku i był starszy od RR o 5 lat.
Awatar użytkownika
kikan

Postautor: kikan » wt kwie 27, 2010 1:37 pm

boston pisze:Książka jest jego autorstwa więc wiadomo, że opinie o utworach są jego opiniami a nie jakiegoś Stasia.

Może i racja, ale skoro to biografia zespołu to moim zdaniem nie powinno być takich ocen.

boston pisze:Poza tym oba "Ryśki" nie byli żadnymi przyjaciółmi.

A w książce pisał, że byli ;)
Awatar użytkownika
mala_aleja_roz

Postautor: mala_aleja_roz » wt kwie 27, 2010 2:56 pm

"Bo przyjaciela straciłbyś jak ja". A tak to też pisało, że poza nim to Rysiek nikogo nie nazwał przyjacielem i coś jeszcze było o tym, że mimo swojej krótkiej znajomości Skiba znał go lepiej niż ludzie z bliższego otoczenia...nie wiem ile w tym prawdy, ale może coś w tym jest...
boston

Postautor: boston » wt kwie 27, 2010 7:06 pm

kikan pisze:A w książce pisał, że byli ;)

Sprawdziłam - masz rację. W "Balladzie..." Skaradziński pisze o przyjaźni.
Ale w "Ryśku" jest zacytowana wypowiedź Goli: "...Legenda jest nieco przesadzona bo była to przyjaźń głównie na odległość." I jeszcze potem: "..u nas w domu "Skiba" był tylko raz." Widocznie tę wersję zapamiętałam lepiej :?
Faktycznie musiała to być "ekspresowa" przyjaźń skoro trwała od października 82 do czerwca 83 r; jeden mieszkał w Tychach, a drugi w Białymstoku...
Awatar użytkownika
kikan

Postautor: kikan » wt kwie 27, 2010 8:13 pm

Może przyjaźń muzyczna? Zresztą kto wie :). Tu i tu ten sam autor, a dwie różne wersje no jak to możliwe hehe :)
balt87

Postautor: balt87 » czw sty 28, 2016 8:48 pm

Tak sobie ostatnio przeglądałem Balladę i moją uwagę zwróciły ankiety umieszczone na końcu książki a szczególnie takie pozycje jak: Ulubiony wykonawca zagraniczny i ulubiony wykonawca polski. Jeśli się nie mylę to w każdym kolejnym wydaniu nie było to aktualizowane, a domyślam się, że każdy z muzyków przez te kilkanaście lat kogoś by do swojej listy z pewnością dopisał. Ja na ten przykład jestem bardzo ciekaw jak w 2016 roku wygląda lista ulubionych u każdego z chłopaków.
Jędras, może Ty dałbyś radę dowiedzieć się tego, jako że jesteś blisko zespołu i napisać nam tutaj...?
sigmasig

Postautor: sigmasig » wt cze 13, 2017 9:52 am

no mam nadzieje że wrócisz do tematu

Wróć do „Dżem w mediach”