Chcę Ci coś opowiedzieć

Opinie i rozważania na temat Dżemowych utworów

Moderatorzy: Piotrek, Radek

Gość

Re: Chcę Ci coś opowiedzieć

Postautor: Gość » wt sty 12, 2010 10:59 am

Rockers , w spisie tytułów piosenek przy kazdej z nich podany jest autor wiec nie ktos, cos, tylko konkretna osoba. Jak sobie wpiszesz w google Wojtek Wesołowski, napewno wyswietli Ci sie dużo informacji na temat Wojtka.
Co do wieku - powiem tylko tyle ze autor ma ponad pół wieku.
Awatar użytkownika
mala_aleja_roz

Postautor: mala_aleja_roz » ndz lut 21, 2010 8:14 pm

Jak wpisałam to się wyświetla jakiś dziewiętnastolatek ;D
Awatar użytkownika
Ziemniaq
Kontaktowanie:

Postautor: Ziemniaq » ndz lut 21, 2010 10:43 pm

jblaminsky pisze: Jak sobie wpiszesz w google Wojtek Wesołowski, napewno wyswietli Ci sie dużo informacji na temat Wojtka.

I tu się drogi przyjacielu mylisz... w Google pojawia się nie ten Wojtek o którego nam chodzi.

Pozdrowienia dla Wojtka ;)

Ziemniaq
Pozdrawiam
Marcin Ziemiański

fanclub@dzem.com.pl
Oficjalny Dżemowy Fan Club
"Skazani na Bluesa"
Gość

Postautor: Gość » pn lut 22, 2010 1:22 pm

Jeśli już prowadzimy rozmowę nad "problematyką" tekstów Dżemu...Więc ja osobiście mogę mieć zastrzeżenia do "maćkowej" wersji utworu "Detox"...Moi Drodzy chodzi mi o zmiane wersu:(przepraszam że przytoczę)"Ja Prawdę Znam bo byłem tam''.W "maćkowej" wersji wers ten brzmi tak:"Ja Prawdę zam,choć nie byłem tam"...Moim zdaniem ta zmiana,powoduje "zatracenie" logicznego sensu tekstu.Bo Podmiot już w pierwszym wersie informuję nas:"To było wiosną byłem tam..."...Jeszcze później podmiot liryczny opisuję pobyt na "Detoxie"

"Chodzenie po ścianach rzygać się chce.
To tu normalka ktoś pociesza mnie.
Tracę już wiarę: zostać czy nie,
Zostać tu czy nie? "

Wspomniałem o mym "zastrzeżeniu" do "maćkowej" wersji...Dlatego gdyż bardzo ją lubię słuchać...A już nie wspomnę,że najbardziej lubię słuchać w wersji "akustycznej"...Czekam na wasze opinie na temat "maćkowej" wersji tegoż utworu...
Gość

Postautor: Gość » pn lut 22, 2010 5:02 pm

Maycha45- Nie bardzo rozumiem Twoje zastrzeżenia.. biorąc pod uwagę to, że w jakimś stopniu wiemy z kim mamy do czynienia (Rysiek/Maciek). Zespół gra wiele (większość nawet) utworów "ryśkowych", a Rysiek często uzewnętrzniał swoje uzależnienie w tekstach, które śpiewał. Maciek śpiewa teraz te teksty, ale nie ma tego problemu, co Rysiek, więc się z nimi nie może utożsamiać
Maycha45 pisze:Moim zdaniem ta zmiana,powoduje "zatracenie" logicznego sensu tekstu.Bo Podmiot już w pierwszym wersie informuję nas:"
. To jest własnie trochę przesadzone.. delikatnie mówiąc.. Wiadomo, że śpiewając o czymś, chce się być autentycznym (za to m.in. wiele ludzi ceni Dżem), wszyscy wiemy kto się za tym "podmiotem lirycznym" kryje; Maciek z racji swojej pozycji w Dżemie o tym śpiewa, ale pozowolił sobie na małą modyfikację w tekście i mi przynajmniej to nie przeszkadza i nie zastanawiałabym się tu głębiej, że to traci logiczny sens...
Gość

Postautor: Gość » pn lut 22, 2010 6:34 pm

Droga "Karino" ależ ja się z Tobą 100% zgodzę,jednak mi nie chodziło o interpretacje tylko o wartości tekstowe... Więc jaśniej ...Proszę o przeczytanie fragmentów tekstu "Detox"

"To było wiosną, byłem tam"-podmiot liryczny utwierdza nas o czasie pobytu na "Detoxie"

"Chodzenie po ścianach,
rzygać się chce
To tu normalka - ktoś pociesza mnie
Tracę już wiarę, zostać czy nie
Zostać tu czy nie
Zostać tu czy nie
Zostać tu czy nie"
:Podmiot Liryczny opisuję przeżycia wewnętrzne pobytu na "Detoxie"

Podmiot Liryczny zatwierdza "nas",że:"Ja Prawdę znam,bo byłem tam"

I teraz Karino przechodzimy do sedna sprawy :)W wersji "maćkowej" .Podmiot liryczny mówi tak "Ja Prawdę znam,choć nie byłem tam".Widzisz z czytelniczego punktu widzenia...Wygląda to tak,że Podmiot był na "Detoxie",ale jednak prawdy nie zna ,bo nie był tam?Widzisz i właśnie tu wychodzi nie logiczny sens tego tekstu...Ja jestem całym sercem za tym by Maciek wykonywał teksty bliskie Ryśkowi...Jednak w przypadku "Detoxu" myślę że Maciek powinien zastosować inną alternatywę zmiany tekstu...Gdyż ta zmiana wprowadza chaos do tekstu,powodując "zatracenie"logicznego sensu tekstu...
boston

Postautor: boston » pn lut 22, 2010 7:13 pm

Masz rację - jeżeli chcemy drobiazgowo analizować i konfrontować sens słów z obecnym wykonawcą. Oczywiście jest to takie sobie "cerowanie" tekstu. Ale ja bym się nie czepiała.
Ba jakie jest wyjście? Zmienić cały tekst, tzn napisać go w 3 os. l.poj. albo nie śpiewać go w ogóle.
Wolę zaistniałą sytuację.

A - piszemy chyba nie w tym temacie co należy. :?
Gość

Postautor: Gość » pn lut 22, 2010 7:42 pm

Drogi "Bostonie"...Wiem,ale powodem mojego "czepiania" się detalów...Na Wcześniejszych stronach "forumowicze"gdybali nad sensem słów "Nieproszonego" lub "Chcę Ci coś opowiedzieć"I znalazłem również "ciekawy",ujmę to tak Cd:"Literackich absurdów tekstów grupy Dżem" Wiesz "Boston" wpadłaś na ciekawy pomysł z 3 os...Dla mnie pomysł pełen uwagi...Jednak widzę,że dla większości Fanów ta wersja odpowiada...I mi z całym sercem również...Tylko jak wspomnę chciałem udowodnić brak logiczności sensu tekstu...I to chyba tyle co mam,do powiedzenie...Z miłą chęcią wysłucham innych osób,co twierdzą na ten temat...
Gość

Postautor: Gość » pn lut 22, 2010 7:58 pm

Maycha45 pisze:Więc jaśniej ...Proszę o przeczytanie fragmentów tekstu "Detox"
Drogi "Maycho45", znam ten tekst bardzo dobrze :wink:
Tylko uważam za absurdalne czepianie się tego typu rzeczy. Analizować możesz tekst oryginalny czy coś ma sens lub nie i zastanawiać się nad "podmiotem lirycznym"
boston pisze:Oczywiście jest to takie sobie "cerowanie" tekstu. Ale ja bym się nie czepiała.
To miałam właśnie na myśli :)
Maycha45 pisze:Gdyż ta zmiana wprowadza chaos do tekstu,powodując "zatracenie"logicznego sensu tekstu...
Myślę, że na koncertach raczej nikt się nad zdaniem, które ci nie pasuje do logiki tekstu nie zastanawia, bo jak już ktoś chce się zapoznać z wymową utworu powinien się skonfrontować z wykonaniem ryśkowym.
Awatar użytkownika
sniffer291

Postautor: sniffer291 » wt lut 23, 2010 9:21 am

Każdy koncert to swego rodzaju ,,spontan,,. To oczywiście usprawiedliwia Maćka,od czasu do czasu ,,wywróci,, parę słów,a poczas występów na żywo wielu wokalistów w ten sposób daje sie ponieść. Prawdą jest jednak to,ze nie każdy utwór jest swego rodzaju gumą do żucia,którą mozna rozciągać i robić balony. Wszyscy doskonale wiedzą,jaką uwagę do tekstów przywiązywał Riedel,tym bardziej do tekstów opisujących własne przezycia,doswiadczenia. Bez wątpienia ,,Detox,, jest takim utworem. Osobiście uważam,ze powinien byc wykonywany oryginalnie. A tym wszystkim,którzy nie dostrzegają róznicy, zyczę miłej zabawy na koncertach. Kto wie,moze wkrótce odśpiewacie razem z Maćkiem: ,,Whisky jego żono.....,, a moze nie będzie tak źle. Pozdrawiam!
Gość

Postautor: Gość » śr lut 24, 2010 4:29 pm

"sniffer291" w tym co mówisz jest trochę prawdy...Ja jako słuchacz,po prostu zwracam wielką uwagę na słowa zawarte w tekstach ...I w przypadku "Detoxu"wersji "maćkowej"(którą bardzo lubię słuchać)zauważyłem dość znaczącą zmianę w tekście....

R.Riedel
"Detox"

"To było wiosną, byłem tam
może za krótko, nie wiem sam
Zaczęło się ot tak
znów przerwę w życiorysie mam
Potem powoli, w górę, nie w dół
myśli przybywa, wyrzuty też
bo to tylko pretekst, by zerwać się

Chodzenie po ścianach,
rzygać się chce
To tu normalka - ktoś pociesza mnie
Tracę już wiarę, zostać czy nie
Zostać tu czy nie
Zostać tu czy nie
Zostać tu czy nie

"Już powolutku nakręcam się
który to odwyk, sam nie wiem, nie
Tutaj naprawdę nie jest tak źle
poczekaj stary choć jeden dzień
Tutaj nie nie jest źle
dzisiaj to wiem bo i prawdę znam
tam na detoxie musisz walczyć sam
Tylko Twa wiara pomoże Ci
wiara i siła, by wygrać z tym
z czym tylu ludzi przegrywa co dzień
Przegrywa co dzień
Przegrywa co dzień
Ja to wiem..."
Rysiek(bo wiemy kto jest podmiotem lirycznym) dodaję :
"Ja prawdę znam,bo byłem tam"
Jednak Maciej śpiewa o tym:"Ja prawdę znam,choć nie byłem tam..."
I moi drodzy dla mnie ta zmiana,jak już wspominałem zmienia albo "zatraca" sens logiczny utworu...To tak jak bym mówił ...Wczoraj byłem na Księżycu,a później stwierdzam...Że prawdę znam,choć nie byłem tam...Jak już wcześniej wspominałem...Jestem zwolennikiem,żeby Maciek wykonywał ten kawałek(bo wykonuje go genialnie)...Jednak radzę,by wykorzystał inną alternatywę,zamiany tekstu...Bo ta ówczesna,zmiana tekstu jest nie logiczna.... Więc tak jak "boston" wspominała...Wart jest zastanowienia wykonywanie tego kawałka w 3 os...."Jak Malowany Ptak" w 3 os wykonaniu Jacka wyszedł genialnie...I dla mnie wielki szacunek dla J.Dewódzkiego,za wprowadzanie tej zmiany...
Awatar użytkownika
mala_aleja_roz

Postautor: mala_aleja_roz » śr lut 24, 2010 4:51 pm

No rzeczywiście zbyt logiczne to nie jest...myślę, że Maciek mógłby spokojnie śpiewać, że był tam, a i tak przecież nikt go o to nie posądzi, bo go znamy i wiemy, że ma problemy tylko z żartami, które mu diabełki robią :P

Taaa, zmiana w Malowanym ptaku była niezła...tylko że: "Czy przyjmiesz go mój Boże, kiedy odejść przyjdzie czas"...nie logiczniej by było: "Czy przyjmiesz go mój Boże, kiedy odejść PRZYSZEDŁ czas?" W końcu piosenka była wykonywana już po śmierci Ryśka, więc jego czas już nadszedł, a nie miał tego zrobić w przyszłości, bo umiera się tylko raz.
Gość

Postautor: Gość » śr lut 24, 2010 5:13 pm

Cóż,też kiedyś się zastanawiałem kiedyś na tą "luką" tekstową w "Malowanym Ptak"...Ale widzisz w przypadku "Malowanego Ptaka" To tylko drobny błąd stylistyczny...A w przypadku "Detoxu" Jeden wers obala cały sens tekstu...A ja myślę również,że Maciej może wykonywać ten kawałek bez jakiekolwiek zmian...Tak jak w przypadku "Ostatnim Widzeniu"...Też tekst mówiący o "doświadczeniach" Podmiotu Lirycznego(w tym przypadku R.Riedel) po drugiej stronie Krat...(Tak bynajmniej mówi J.Skaradziński w "Ryśku")...Także,ja radzę w pewnych zmianach tekstowych byłbym bardziej uważny...Bo skutki zmian jakiegoś tekstu,może mieć naprawdę "rażące" wrażenie...
Gość

Postautor: Gość » sob lip 31, 2010 9:09 am

Przypadkowo trafiłem na ten temat, więc postanawiam kontynuować offtop.
Maycha45 pisze:Czekam na wasze opinie na temat "maćkowej" wersji tegoż utworu...

Maćkowa wersja tego utworu jest beznadziejna. I nawet nie dlatego, że Maciek jest wokalistą dużo od Ryśka gorszym. Chodzi o warstwę muzyczną. Dziwię się, że chłopaki grają to w ten sposób. Oryginalny Detox miał w sobie taką sztywność, zwartość, Detox ogrzany po latach dziwnie pływa, rozjeżdża się (vide wersja z "30-lecia), nie trzyma się kupy, traci cały swój zimny, detoksowyurok. O ile odkopany Najemnik II brzmi nieźle, o tyle Detoksu w takiej wersji nie da się słuchać. Jest zwyczajnie zarżnięty.
Awatar użytkownika
fate

Postautor: fate » pn gru 27, 2010 9:27 pm

Ja też wolę wersję Ryśka (nic dziwnego), ale jak dla mnie to troche się czepiacie, a poza tym jakby Maciek nie zaspiewał i tak ludzie będą go lubić i podziwiać. :)

Wróć do „Twórczość”