"Lunatycy"

Opinie i rozważania na temat Dżemowych utworów

Moderatorzy: Piotrek, Radek

Gość

"Lunatycy"

Postautor: Gość » śr kwie 28, 2010 7:49 pm

Czy ktoś może wie, co oznaczają "białe mundurki"?
Gość

Re: "Lunatycy"

Postautor: Gość » śr kwie 28, 2010 8:32 pm

Może "biała mundurki" oznaczają czystych ludzi pod względem zachowań czynów, że Księżyc, noc ich kuszą czynienia zła itd. :)
Teza przypuszczeń :)
Gość

Postautor: Gość » śr kwie 28, 2010 8:43 pm

No tak, taka interpretaacja w kategoriach symbolicznych ma sens, ale może Riedel odnosi się do onkretnych postaci, sytuacji?
boston

Postautor: boston » czw kwie 29, 2010 9:41 am

Ale zadałeś pytanie.....
Nigdy nie analizowałam tak "dogłębnie" tekstów piosenek :)
Po dłuugim zastanowieniu wydaje mi się, że "białe mundurki" to właśnie postacie lunatyków. Białe - bo w poświacie księżyca....albo po prostu tak pasowało RR.
Podejrzewam, że gdybyś miał możliwość zadania tego pytania Ryśkowi to też by nie wiedział specjalnie o co mu w momencie "dziergania" tekstu chodziło...
Gość

Postautor: Gość » czw kwie 29, 2010 10:54 am

juz tam Rysiek dobrze wiedzial o co mu chodzilo podejrzewam...;)
michalz

Postautor: michalz » czw kwie 29, 2010 11:09 am

bluesman84 pisze:juz tam Rysiek dobrze wiedzial o co mu chodzilo podejrzewam...;)

Haha zgadzam się :D
Peace&Love
Gość

Postautor: Gość » pt kwie 30, 2010 7:28 am

boston pisze:Ale zadałeś pytanie.....
Nigdy nie analizowałam tak "dogłębnie" tekstów piosenek :)
Po dłuugim zastanowieniu wydaje mi się, że "białe mundurki" to właśnie postacie lunatyków. Białe - bo w poświacie księżyca....albo po prostu tak pasowało RR.
Podejrzewam, że gdybyś miał możliwość zadania tego pytania Ryśkowi to też by nie wiedział specjalnie o co mu w momencie "dziergania" tekstu chodziło...

Ja tam sie cieszę, że zmusiłem do takiego "dogłębnego" analizowania tekstów pana R.R. :D
tete

Postautor: tete » pt kwie 30, 2010 4:31 pm

Z tego co pamiętam i wiem (a chyba Skaradziński o tym pisał w Balladzie albo w Ryśku) to tekst Lunatyków był wyjatkowy, bo inspirowany sytuacją związaną z wydarzeniami stanu wojennego. W takim kontekście jest to interesujący przykład metafory (a może raczej hiperboli) w której Rysiek opisuje absurdalny ówczesny świat jako świat lunatyków.... Najwyrażniej dla Niego lunatykami byli zarówno Ci, którzy pilnowali nas w "mundurkach", jak i Ci którzy dali się otoczyć lunatyczną atmosferą absurdu..... To naprawdę świetny tekst i jak się w niego wczytać lub wsłuchać raczej - skłaniający do refleksji o wymiarze szerszym niż osobisty....
Gość

Postautor: Gość » pt kwie 30, 2010 4:43 pm

Należy przywołać kolejne hasło rodem z lat sześćdziesiątych, a mianowicie: „Wszyscy ludzie są braćmi”. Taki stan nie może zaistnieć, dopóki społeczeństwo nie połączy miłość braterska, która według Ericha Fromma opiera się na współodczuwaniu. By ta „braterskość” stała się faktem dokonanym człowiek musi zauważyć drugiego człowieka. Zainteresować się jego potrzebami i chociaż Riedel w utworze nie mówi wprost o jakiejkolwiek wartości, to należy rozumieć, że wyznawał opozycyjną postawę w stosunku do tytułowych „lunatyków”.
Jeśli „sen to zło”, to co jest dobrem?
Gość

Postautor: Gość » czw lip 01, 2010 5:51 pm

Wydaje mi się, żę o czym jest ta piosenka mimo, że dotyczy rzeczy przeszłych to nadal jest aktualna. Choćby dlatego, że te wydarzenia odbijają się na nas nowym pokoleniu. Ale nie tylko.

Wróć do „Twórczość”