[2010] Muza

Opinie i rozważania na temat Dżemowych utworów

Moderatorzy: Piotrek, Radek

Awatar użytkownika
Harry

Re: [2010] Muza

Postautor: Harry » pn lis 15, 2010 11:10 am

maciek764 pisze:Ja słyszałem na akustycznym w Chorzowie. To po prostu utwór do poduszki a nie na koncerty.

Szkoda ze nie do kolyski ;)
Awatar użytkownika
paweldzem

Postautor: paweldzem » pn lis 15, 2010 11:32 am

Przecież szara mgła to fajny kawałek a na koncertach nie chodzi tylko o to by poskakać powariować, fajnie też jest posłuchać na żywo coś wolnego.
Awatar użytkownika
kikan

Postautor: kikan » pn lis 15, 2010 12:20 pm

viewtopic.php?f=12&t=3482

Utwór "Szara mgła" był dla większości ludu okazją do pogadania i do popływania na tłumie ;/.
"Nothingman... Isn't it something...?"
Gość

Postautor: Gość » pn lis 15, 2010 1:15 pm

Płyta wywarła na mnie ciekawe wrazenie...niektore kompozycje latwo weszly mi w ucho drugie troszke ciezej ale mysle ze po paru przesluchaniach wejda :) ...tytuly jak np Do Przodu,Szara Mgła,To wszytko co mam czy czy chcoiazby Partyzant sa swietne jak i pod wzgl muzyki jak i tekstow...
Gość

Postautor: Gość » pn lis 15, 2010 3:22 pm

zauważyliście, że w książeczce, w której są teksty piosenek pomylili się z kolejnością? Jako druga jest "Bujam się", a powinna być "Partyzant" i na końcu powinna być "Szara mgła", a jest "Strach"

Dopiero co kupiłem płyte :) Mogę tylko ocenić wizualnie ;) Wielkie wywarła na mnie wrażenie optyczne ta płyta, świetnie wydana:) Daje 15/10 :)

O zawartości muzycznej powiem pozniej :)
Gość

Postautor: Gość » pn lis 15, 2010 3:41 pm

Wojczo pisze:zauważyliście, że w książeczce, w której są teksty piosenek pomylili się z kolejnością? Jako druga jest "Bujam się", a powinna być "Partyzant" i na końcu powinna być "Szara mgła", a jest "Strach"

Nikt się nie pomylił. Taki układ został podyktowany ilością tekstu / ilość dostępnych stron. Zauważ, że utwory takie jak "Strach", "Ani dużo ani mało" czy "Partyzant" mają ilość tekstu na jedną strone (w dwóch kolumnach) i niemożliwe byłoby połączenie go z np z drugim utworem na jednej stronie. Dlatego umiescilem 2 krotsze na jednej kartce i jeden dlugi na całej stronie. Akurat kolejnosc na płycie jest ułożona tak, że teksty w ksiazeczce nie udało się ułożyć 100% zgodnie... To znaczy mozna by bylo ale czytalibyście czcionką wielkosci ziarna maku :)

Pozdr.
Gość

Postautor: Gość » pn lis 15, 2010 3:52 pm

a chyba że tak :) dzięki za odpowiedź ;)
Awatar użytkownika
Kwinto2

Postautor: Kwinto2 » pn lis 15, 2010 5:56 pm

Wyszukane w necie .... Czat na temat "MUZY"

We wtorek 16 listopada o godzinie 15.00 zapraszamy wszystkich internautów na czat internetowy z zespołem Dżem. Muzycy chętnie opowiedzą o swojej najnowszej płycie zatytułowanej "Muza" oraz o najbliższych planach koncertowych.

http://slask.naszemiasto.pl/serwisy/198 ... ,id,t.html

Do wygrania 2 płytki z autografami muzyków :P :P :P
Kwinto gg-6784791
OFC Skazani na Bluesa
k.zientkiewicz@skazaninabluesa.pl
Galerie
Kwinto - koncertowo http://picasaweb.google.com/Kwintokoncertowo
Tylko Dżem http://picasaweb.google.com/KwintoDZEMowo

Wiem, na pewno wiem, to już niedługo przyjdzie czas...
Awatar użytkownika
dariusz30t
Kontaktowanie:

Postautor: dariusz30t » pn lis 15, 2010 8:30 pm

Witam,
w końcu przesyłka z płytami min. z Muzą dotarła do mnie.
W związku z powyższym kilka (kilkanaście - kilkadziesiąt) słów na temat płyty.
Pudełko + okładka , bardzo ciekawy pomysł i rozwiązanie, stosowane już od dawna np. w przypadku kompilacji Deep Purple (ale się uczepiłem tej kapeli)
Wrażenia wizualne jak najbardziej pozytywne, moim zdaniem strzał w 10.
Wkładka ze zdjęciami i tekstami właśnie o to chodziło. OFC dołączona informacja, bardzo dobry pomysł promujący Fan Club.

A teraz przechodzimy do oceny muzycznej.

Odnosząc się do różnych opinii dotyczącej tzw. zgrania płyty i brzmienia - dla mnie bez uwag, płyta brzmieniowo ma swój specyficzny niepowtarzalny charakter.
Tutaj ogromny plus dla Dżemu, bo płyta brzmieniowo jest naturalna, na zasadzie wchodzimy do studia i gramy. Właśnie o to chodzi. Nie chciałbym płyty gdzie poszczególne partie są dogrywane i poprawiane w nieskończoność - ta płyta jest prawdziwa, nie oszukana, czyli zagrana tak jak należy czyli z przysłowiowego "kopyta". Jest to plus bo można utwory zagrać praktycznie 1 do 1 na koncercie, a nie jak w przypadku wielu artystów na płycie słychać wirtuozerie i dziesiątki instrumentów, a przy graniu na żywo klapa.
Dżem poszedł w dobrą stronę, pomimo, że to płyta studyjna, a ma się wrażenie jakby grali na żywo - brawo, pewnie będą krytycy takiego podejścia do nagrania płyty, jednak z pewnością więcej będzie zwolenników takiego brzmienia. Ja jestem zdecydowanie na tak.

(Płyta wysłuchana : w samochodzie na sprzęcie Rockford Fosgate, w domu na dobrym zestawie Yamahy) - dlatego dla mnie brzmieniowo bez zarzutu, żadnych uwag co do jakości dźwięku - a gumowego ucha chyba nie mam.)

Moim zdaniem to jedna z dojrzalszych przemyślanych płyt Dżemu.
Dla mnie "bomba" , brzmieniowo tak jak lubię, stylistycznie może brak z dwóch dodatkowych ostrzejszych kawałków, ale nie można mieć wszystkiego od razu.
Uważam, że to jedna z lepszych płyt zespołu w ich dorobku. Nie powinno się prowadzić klasyfikacji, jednak ja umieszczam ją w pierwszej piątce razem z :
Najemnikiem, Detoxem, Autsajderem i Cegłą.

Utwory topowe na płycie to :
Partyzant - niesamowita kompozycja, naprawdę warta zauważenia, super utwór.
Strach - co prawda większy dynamit miał na koncertach niż na płycie, jednak to jeden z lepszych utworów w całym dorobku Dżemu.
Nie patrz tak na mnie - świetne brzmienie gitar, kawałek dynamiczny , to lubię , zdecydowanie nadaje się na stały utwór koncertowy.

Utwory bardzo dobre jednak na kolejnym planie :
Szara mgła - pomimo, że nie należę do zwolenników wolnych utworów, ten jest świetnie zaakcentowany rytmicznie, skłamał bym gdybym powiedział, że mi się nie podoba, wyjątkowo duży plus za ten utwór.
Ania dużo, ani mało - ach ten gitarowy początek, no i wstawki gitarowe, naprawdę fajny przemyślany kawałek, potem ta zmiana rytmu na solówkę gitarową, bas brzmi świetnie.
To wszystko co mam - dla mnie klasyk, utwór jak najbardziej potrzebny, ma swój charakter i styl
Za to że żyje - zastanawiałem się czy nie dać go do tzw. topowych, wyjątkowo przekonałem się do utworu, może z racji początkowego wejścia na basie.

Utwory ciekawe, jednak budzące różne emocje zarówno te pozytywne na tak jak i na nie :
Lecia muza - część z przejściem na refren naprawdę bardzo dobra stylistycznie, natomiast tzw. część zwrotki sorry nie dla mnie
Do przodu - co prawda jest to utwór promujący płytę, jednak zdecydowanie lepszy na koncertach, ale ogólnie ok, chociaż można by się zastanowić czy na promocję nie wybrać innego

Utwory na ostatnim planie :
Bujam się - jest bo jest, może komuś owszem będzie się podobał, dla mnie to tzw. wypełniacz na płycie.
Wolności dni - jakże inny stylistycznie, coś innego na płycie - jednakże to nie moje klimaty, utwór fajny, ale czy aby na tą płytę ?
Koniecznie - grany na koncertach, coś w sobie ma, ale to również nie moje klimaty.

Konkluzja : z 12 utworów wybieram 9 z czego 3 dla mnie są super rewelacyjnie, a to już wystarczy, żeby uznać płytę za naprawdę bardzo dobrą.
Do tego dołóżmy 6 utworów które również w sobie mają to coś i otrzymujemy całkiem niezłą płytę.

"MUZA" zdecydowanie godna polecenia, bez sprzecznie najlepsza płyta na polskim rynku w roku 2010.

Osobiście jestem na tak, mogłoby być w niektórych partiach trochę ostrzej, lub ze dwa utwory typowo rockowe dołożone do płyty, ale przecież Dżem to nie zespół hard rockowy.

Ta różnorodność stylistyczna wpłynie pewnie,na to, że każdy wybierze coś dla siebie, a to plus bo więcej osób kupi płytę, przez co dotrze do szerszej rzeszy odbiorców.

Dżemie dziękujemy, płyta udana, długi okres oczekiwania został fanom wynagrodzony.

Życzę wielokrotnej platyny, a teraz do kolejnego wysłuchania, bo przecież żeby płytę zrozumieć to trzeba ją z co najmniej 10 razy wysłuchać w całości.
Ostatnio zmieniony pn lis 15, 2010 8:54 pm przez dariusz30t, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam wszystkich fanów.
Fan Dżemu
Fan Deep Purple

Polecam http://www.skazaninabluesa.pl
http://www.deeppurple.com.pl

Pozdrawiam
dariusz30t
e-mail : d.tajer@skazaninabluesa.pl
Awatar użytkownika
dariusz30t
Kontaktowanie:

Postautor: dariusz30t » pn lis 15, 2010 8:50 pm

Dodatek poza głównym komentarzem :

Cena : 30 parę złotych, to jak za darmo, za dwie płyty (CD + DVD) w świetnym opakowaniu.

Wierzę, że ludzie będę kupować oryginały tak, żeby płyta stała się wielokrotną platyną i obędzie się bez kopii , klonów kopii itp. dziadostwa.

Jeszcze raz Dżemie wielkie dzięki za rewelacyjną płytę.
Pozdrawiam wszystkich fanów.
Fan Dżemu
Fan Deep Purple

Polecam http://www.skazaninabluesa.pl
http://www.deeppurple.com.pl

Pozdrawiam
dariusz30t
e-mail : d.tajer@skazaninabluesa.pl
Gość

Postautor: Gość » pn lis 15, 2010 9:12 pm

"Wolności dni" - super, miłe zaskoczenie, aż chce się więcej utworów reggae :)
Do moich faworytów zaliczyłbym również: "Partyzant", "To wszystko co mam", "Do przodu" i "Nie patrz tak na mnie".

Może się czepiam, ale wkradły się drobne błędy w druku: w książeczce jest "To wszystko,co mam" z przecinkiem i bez odstępu no i pomylono stronę dystrybutora - napisano http://www.emumusic.pl :D
Awatar użytkownika
patpul

Postautor: patpul » pn lis 15, 2010 9:19 pm

Podobnie, jak kolega Dariusz, dzis odebralem wydawnictwo. Na razie po pierwszym przesluchaniu, wiec tak na goraco.
Poczynajac od tego, co bylo bardzo dlugo i namietnie dyskutowane - wydaje mi sie, ze spora czesac obaw, jakie sie pojawily w stosunku do okladki, nie sprawdzila sie. Wg mnie jest dosc oryginalnie rozwiazana - bez watpienia plus.
Muzycznie pewnie jeszcze troche do przetrawienia, ale jak na razie brzmi to bardzo dobrze. Nie jestem audiofilem, wiec nie bede sie doszukiwac poglosow, klapniec, chlapniec etc...
Utworowa klasyfikacja. Zdecydowanie najslabiej wg mnie brzmia "Bujam sie", a przede wszystkim "Wolnosci dni". Ten drugi numer przypomina mi nieco "Chociaz raz , jeden raz" z "Byc albo miec", nienajszczesliwsze dzielko... Na odcinku "akceptowalnych plus": "Koniecznie" - przyjemny utwor, nie przeszkadza, podobnie "Szara mgla"; "Leci muza", "Do przodu" - sympatycznie, pozytywnie, klimatycznie; moja uwage zwrocil tymczasem numer "To wszystko, co mam" - ma cos przyciagajacego muzycznie. Tymczasem w katgorii perelek chyba nie bede oryginalny... "Partyzant" i "Strach" to zdecydowani liderzy tego albumu.

Co do bledow w druku, to jesli dobrze pamietam w "Ani duzo, ani malo", Maciek spiewa "Nie, nie wierzysz, ze/Ten swiat straci mnie", a wydrukowano "...ze/_Ze_ swiat straci mnie". Natomiast nie jest to w sumie nic az tak wielkiego, zeby rwac siersc z lepetyny.
Jestem piwowarem domowym.

http://patpul.deviantart.com/
GG: 5684404
mayones

Re: Muza-Wrażenia po przesłuchaniu

Postautor: mayones » pn lis 15, 2010 10:03 pm

Płyta równa, ale jakość nagrania... no cóż; Któryś z chłopaków w materiale dvd rozwodził się czy usłyszymy iż nagrywali płytę wspólnie a nie osobno wszystkie ścieżki; otóż nie słyszymy; obróbka cyfrowa zabiła całą tą magię, którą znamy z koncertów Dżemu. Wystarczy posłuchać wersji audio utworów na załączonym dvd. Brzmi to zupełnie inaczej, cieplej, żywiołowo; Beno cedzi na basie jak na koncertach; na płycie wszystko jest jakieś skompresowane, plastikowe, bas obcięty, zlewający się z perkusją, jakby Beno grał na jakiejś taniej gitarze made in China, zero przestrzeni. Dobrze, że jest to dvd, co uspokaja przed koncertami; chociaż część utworów i tak już znamy z takiego wykonania :) To osobista opinia, a ja raczej koncertówki wolę :) , ale porównajcie sobie wersje z dvd i po obróbce na cd.
maciek764

Postautor: maciek764 » pn lis 15, 2010 10:18 pm

Ta płyta nie jest zła realizacyjnie z jednej strony, a z drugiej albo mi się wydaje albo 30-lecie Dżemu pod tym względem lepiej wypada... A przecież to typowa surowa koncertówka ;)
Gość

Postautor: Gość » pn lis 15, 2010 10:41 pm

Wrażenia po przesłuchaniu: SUPER, żeby nie powiedzieć dosadniej :)
Bardzo fajnie, że jako pierwszy jest "Koniecznie", tak przyjemnie się płyta zaczyna. "Leci Muza" naprawdę super wyszło :) Przekonałem się dzisiaj do "Szarej mgły". Partyzant jest po prostu nie oceniony :)
Bardzo przyjemne dla ucha są partie Jasia:)
Płyta w mim odczuciu:
wizualnie dałem 15/10 :)
słuchowo daje 20/10 :)

Wróć do „Twórczość”