[2010] Muza

Opinie i rozważania na temat Dżemowych utworów

Moderatorzy: Piotrek, Radek

Awatar użytkownika
kikan

Re: [2010] Muza

Postautor: kikan » śr lis 17, 2010 8:25 pm

No dobra zdobędę się na swoją ocenę zawartości albumu. Ogólnie płyta jest dosyć równa, ale nie ma na niej jakiegoś hiciora, który wpada w ucho i nie chce wyjść. Ktoś wcześniej pisał, że po 2004 Maciek mówił, że śpiewał łagodnie bo był chory a teraz znów łagodnie. To prawda, tyle, że w tamtych czasach "normalnie" śpiewał inaczej (można sobie z woodstockiem 03 czy 04 porównać), później głos się zmienił i jest jaki jest. Ogólnie na niego za bardzo uwagi nie zwracam, tylko na muzykę.

Koniecznie - nie podobało mi się od kiedy pierwszy raz usłyszałem i nadal mi się nie podoba. Maciek tu trochę się bawi śpiewem (i to jedyna rzecz jaką napiszę o wokalu we wszystkich piosenkach)

Partyzant - całkiem fajny utwór. Jeden z lepszych z tej płyty. Zbyszek dał radę :)

Ani dużo, ani mało - w tej chwili tego utworu słucham najwięcej ze względu na solówki. Bardzo mi się podoba, że chłopaki pokombinowali z efektami, super to brzmi.

Bujam się - nie wiem co powiedzieć o tym utworze. Jakoś mi tak przelatuje prawie niezauważony.

Wolności dni - podoba mi się. Brakowało mi reggae w wykonaniu Dżemu. Trochę mi się kojarzy z Nieproszonym z 2004

To wszystko co mam - może być.

Do przodu - taki sobie. Solówka Jurka fajna. Ogólnie bardziej podoba mi się wersja z dvd :)

Za to, że żyje - podoba mi się. Ten podkład pod zwrotkę taki miły jest

Leci muza - ten kawałek zrobił na mnie duże wrażenie na Festiwalu Ryśka. Tutaj trochę osłabł, ale wciąż mi się podoba, też jeden z ulubionych z tej płyty. Fajne solówki, super gra Bena. Pytanie: czy Jurek nie używa tam przez chwilę slide?

Nie patrz tak na mine - ok, ale jak już ktoś wspomniał to utwór zdecydowanie koncertowy.

Strach świetny. Stracił trochę power w studio, ale wciąż jest dobry.

Szara mgła do snu w sam raz. Fajne dźwięki Adam gra w swoim krótkim solo. Takie nietypowe dla niego.

Ogólnie myślałem, że płyta będzie trochę żywsza. Jest po prostu dobra. Na pewno na najlepszą nie ma szans i nie piszcie takich pierdół, ale jest spoko :). Zwróćcie uwagę na grę Zbyszka. Fajnie ta pera brzmi moim zdaniem i w paru momentach nieźle pocina. Fajne są również gitarowe solówki, sporo jest takich trochę innych niż nas do tego przyzwyczaili Adam z Jurkiem. Co do płyty dvd, podoba mi się to, że można posłuchać utworów bez pogłosu. Ciekawie to brzmi :). Tyle ode mnie jak na razie
"Nothingman... Isn't it something...?"
Awatar użytkownika
skies

Postautor: skies » śr lis 17, 2010 8:56 pm

Dzisiaj odebrałem przedpremierowo zakupioną w Empiku wyczekiwaną "Muzę". A więc nie było tak źle z realizacją zamówienia w Empiku jak to niektórzy przepowiadali, wyszło jeden dzień po premierze :-)
Nowa płyta naszego Dżemu zaskoczyła mnie naprawdę pozytywnie. Od dłuższego czasu wyczuwane było duże ciśnienie związane z oczekiwaniem na kolejną płytę studyjną Dżemu, stąd też miałem obawy czy przypadkiem płyta nie powstała za bardzo pod presją czasu. Jednak już po pierwszym przesłuchaniu stwierdzam, że moje obawy były na szczęście bezzasadne. Zaskoczyły mnie bardzo ciekawe kompozycje, różne rodzaje stylów, każdy może znaleźć coś dla siebie - jest rock, blues, elementy country, reggae. Jak dla mnie wszystko smakuje jak "swojski" dżem z najlepszych owoców, szczególnie w te szare jesienne dni. Są utwory lepsze i trochę mniej, ale zdecydowanie na czoło jak dla mnie wychodzi "Partyzant", "Szara Mgła", "Do przodu", "Strach", "Muza".
Pozdrawiam gorąco Brać Fun'klubową.
Gość

Postautor: Gość » śr lis 17, 2010 9:00 pm

Oj ludziska,lubicie rozmieniać wszystko na drobne,płyta bardzo solidna,ogólnie zgadzam sie z BOSTON..pozdr,Rafał
Awatar użytkownika
dariusz30t
Kontaktowanie:

Postautor: dariusz30t » śr lis 17, 2010 9:23 pm

Witam,
to już moja ostatnia z pośród szeregu napisanych tutaj moich opinii w temacie "MUZA"

Patrząc całkowicie z boku na płytę Muza.

Nie można prowadzić segregacji Dżemowych płyt na zasadzie porównań : lepsze/gorsze , wszystkie płyty są inne po prostu, a każda ma w sobie coś szczególnego.
Pewne płyty mogą się podobać bardziej lub mniej, jednak zawsze zdobywają swoich zdecydowanych zwolenników.

Płyty z Ryśkiem były inne, z Jackiem całkiem inne i z Maćkiem są inne min. MUZA, jakże inna niż 2004.

Popatrzmy przez pryzmat ciągłego rozwoju zespołu poszukiwania nowych brzmień, wdrażania nowych pomysłów i ich realizacji.
Czas biegnie do przodu, pewne trendy ulegają zmianą, przecież 30 , 20 , 10 lat temu i teraz wszystko ulega zmianom również i w muzyce.
To tak jakby porównać np. płyty zespołów muzyków z przed 30 lat do płyt tych samych zespołów i muzyków z lat dzisiejszych.

Spójrzmy z perspektywy krajowej sceny muzycznej, czy tak naprawę chociażby w roku 2010 ukazało się za wyjątkiem Muzy Dżemu i XXX Perfectu coś ciekawego.
Moim zdaniem nie, scena została zdominowana przez zakompleksionych pseudo rockowych idoli typu Feel itp. których czas praktycznie przeminął, czyli tzw. kapel na kilka sezonów jak kiedyś Ich Troje.

Dzięki Dżemowi i różnorakim pomysłom muzycznym otrzymaliśmy bardzo udaną płytę praktycznie dla każdego, ponieważ każdy znajdzie coś dla siebie.

Bez sprzecznie liderują Partyzant i Strach, ale właśnie o to chodzi, wystarczy że będą dwa utwory które tak się spodobają, że wejdą na stałe do repertuaru koncertowego, a to już świadczy o sukcesie danej płyty.

Przecież utwory takie jak : Nie patrz tak na mnie , Za to że żyję , Szara mgła , Ani dużo ani mało , To wszystko co mam , Do przodu - są na prawdę bardzo dobre.

Pozostałe również, chociaż inne stylistycznie jak Koniecznie, Leci Muza jednak również warte wysłuchania.
Może faktycznie styl i brzmienie utworu Bujam się są oklepane i tzw. wielokrotnie przez wielu powielane, jednak z pewnością utwór ten będzie miał wielu sympatyków. Wolności dni - faktycznie inny, ale jakże potrzebny.

Fakt może brak np. dwóch ostrzejszych kawałków, jednakże objętość CD nie pozwala na więcej.
W przypadku Muzy każdy z muzyków dołożył coś od siebie, dlatego płyta ta jest bardzo "dojrzała".

Oczywiście, że przecież nie każdemu będą pasować wszystkie utwory na płycie, ale czy aby wcześniej wszystkim zawsze odpowiadały wszystkie.
Przecież na poprzednich płytach są utwory które lubimy bardziej i są takie które mniej, albo i takie których nie słuchamy w ogóle tylko wiemy że istnieją.

Uszanujmy ciężką pracę zespołu i cieszmy się tym co otrzymaliśmy, a dostaliśmy wiele zarówno pod względem wydania, ceny nie wspominając już o walorach muzycznych.

Dla jednych ta płyta tak jak dla mnie będzie rewelacyjna i stanie obok Detoxu i Najmenika, dla innych będzie tylko kolejną płytą, jednak pamiętajmy czas biegnie do przodu, krajowa scena muzyczna ulega przemianom, a Dżem się "trzyma" i zdobywa rzesze kolejnych zwolenników.

Rok 2010 - krajowa scena muzyczna :
numer 1 - Muza - Dżem
numer 2 - XXX - Perfect
i długo długo nic.
Pozdrawiam wszystkich fanów.
Fan Dżemu
Fan Deep Purple

Polecam http://www.skazaninabluesa.pl
http://www.deeppurple.com.pl

Pozdrawiam
dariusz30t
e-mail : d.tajer@skazaninabluesa.pl
Gość

Postautor: Gość » śr lis 17, 2010 9:57 pm

@Dariuszu - powtarzasz się. Napisałeś raz, że Ci się podoba, napisałeś drugi raz, a teraz piszesz raz trzeci. Będziesz pisał dopóty, dopóki wszyscy nie przyznają Ci racji?
:lol:

dariusz30t pisze:Popatrzmy przez pryzmat ciągłego rozwoju zespołu poszukiwania nowych brzmień, wdrażania nowych pomysłów i ich realizacji.
Czas biegnie do przodu, pewne trendy ulegają zmianą, przecież 30 , 20 , 10 lat temu i teraz wszystko ulega zmianom również i w muzyce.
To tak jakby porównać np. płyty zespołów muzyków z przed 30 lat do płyt tych samych zespołów i muzyków z lat dzisiejszych.

AC/DC łamie Twój stereotyp - każda ich płyta jest "taka sama". Zresztą nieważne. Gratuluje Ci, jeśli widzisz w kolejnych płytach Dżemu progres, ja tego nie widzę. Progres był do Detoksu, potem był regres.
gaga79

Postautor: gaga79 » śr lis 17, 2010 10:17 pm

Proponuje dwom malkontentom olsztynianskim wypisac sie z forum i fan clubu. Nikt Was tu na sile nie trzyma.Jak sie nie podoba Dzem i uwazacie,że takie dno, to po co sie zrzeszacie? Rozumiem krytyke, ale z szacunkiem do drugiego czlowieka i konstruktywna, a nie opluwanie zespolu, bo po smierci Ryska nie popelnili wszyscy wraz z rodzinami masowego samobojstwa..
Gość

Postautor: Gość » śr lis 17, 2010 10:28 pm

każdy ma swoje zdanie:)
i w sumie bez sensu jest pisanie milion razy jednej rzeczy, ale tak samo bez sensu jest ciągłe gadanie przez te same osoby, że ta płyta jest do bani, tak jak by chciały nas do tego przekonać...
Najlepiej było by, gdyby każdy wypowiedział się raz co mu się nie podoba, a co podoba... Takie kłótnie nie mają dobrych stron...
michalz

Postautor: michalz » śr lis 17, 2010 11:22 pm

Może ja coś napisze;
Koniecznie-Dobry Numer ale na koncertach klawisze dla mnie brzmią dziwnie tak jak już ktoś napisał jakby ktoś szklanki rozbijał i nasunęła mnie taka myśl że jednak Pawła Bergera brakuje i to bardzo Jasiu ma dobre brzmienie ale czegoś mi w nich brakuje duszy którą miał właśnie Paweł. No i po co te chórki na końcu Masakra.

Partyzant- Świetne solówki dobry tekst od razu mi się spodobał jak zagrali ten kawałek na festiwalu można by rzec dobra kontynuacja Najemnika chodziarz do poprzedników mu brakuje.

Ani dużo ani Mało-Ten numer też fajny szczególnie w środku gdzie mamy świetny dialog gitarowy między Jurkiem i Adamem i dlatego będę wracał do tego numeru często.

Bujam Się-Super numer takiego dżemu chce słuchać zawsze brawo.

Wolności Dni- Regowaty numer a zauważyłem że Maciej dobrze czuje się w takich klimatach no i melodyjna solówka dla mnie trafione w dychę.

To wszystko co Mam-Panie Zbyszku szacun tyle napisze i tekst tez nie głupi.

Do Przodu-Od pierwszego usłyszenia mi się podobał a wersja płytowa jeszcze bardziej te chórki tu dodają klimatu.

Za to że żyje- Nie przekonuję mnie ten numer niestety.

Leci Muza-Super piosenka dużo klawiszy świetne gitary to lubię chociaż tekst mógłby być lepszy.

Nie patrz tak na mnie-To jest numer który się świetnie rozwija ale na płycie nie ma tego powera co na koncertach.

Strach-Szok Normalnie co się stało z tym numerem masakra na płycie brzmi jak kołysanka jakaś ten numer ma urywać dupsko gryfy mają płonąc a tu tego nie ma a klawisze to już w ogóle nieporozumienie w tej piosence brzmią jak jakaś zabawka dla dzieci na płycie niestety porażka ale na koncercie wgniata w ziemię czekam na album koncertowy z tym utworem.

Szara Mgła-Fajny Numer jest klimat a to w dżemie lubię fajna Harmonijka i chyba numer stworzony dla Maćka.

Ogólnie Muza to dobra płyta Maciej w końcu zaśpiewał tak jak potrafi a nie jakby umierał przy mikrofonie tak jak to miało miejsce na 2004 płyta na 4 miejscu w moim rankingu brzmienie albumu bardzo dobre nie mam żadnych zastrzeżeń. Ale jednak dżem to zespól koncertowy studio to dla mnie przystawka do dania głównego czyli koncertów.
Peace&Love
Awatar użytkownika
Rolus

Balcarek

Postautor: Rolus » śr lis 17, 2010 11:52 pm

Ejże wy, z górnego piętra, można o pół tonu ciszej? Zbudziliście małego BALCARKA.
Awatar użytkownika
peepshow

Postautor: peepshow » czw lis 18, 2010 8:12 am

<klaszcze łapkami> ^^
~. "ze słabości drwię, bo zamiast niej - warto kpić, kopać, kląć i wyć."
Awatar użytkownika
misiek_k-ce

Postautor: misiek_k-ce » czw lis 18, 2010 9:35 am

peepshow pisze:powtarzam, rzygać się chce.

To skoro tak bardzo Ci się chce rzygać, to może wreszcie to zrobisz i nie będziesz nas o tym więcej informowała?

PS.
A może... Jesteś w ciąży, skoro tak Ci się chce rzygać? :mrgreen:
MaciekJ87

Re: Muza-Wrażenia po przesłuchaniu

Postautor: MaciekJ87 » czw lis 18, 2010 10:50 am

Płyta dla mnie na plus, dużo dojrzalsza i lepsza od "2004" do reszty nie porównuję bo nie powinno się moim zdaniem! Dziękuję za "Partyzanta" bo kawałek jest fenomenalny, brawo ogólnie dla pana Zbyszka Szczerbińskiego za muzykę w dwóch kawałkach bo obydwa się wyróżniają, mam nadzieję że dalej będzie tworzył! Dobra robota warto było troszkę poczekać cierpliwie
Awatar użytkownika
alegorn

Postautor: alegorn » czw lis 18, 2010 10:50 am

misiek_k-ce pisze:
peepshow pisze:powtarzam, rzygać się chce.

To skoro tak bardzo Ci się chce rzygać, to może wreszcie to zrobisz i nie będziesz nas o tym więcej informowała?

PS.
A może... Jesteś w ciąży, skoro tak Ci się chce rzygać? :mrgreen:

hmmm... czy naprawde jej wypowiedz upowaznia cie do chamstwa i offtopa?

slucham i slucham plyty... jutro, bede gotow dyskutowac, moze nie o wszystkich kawalkach - ale... o plycie z pewnoscia :), zwlaszcza ze bedzie zacne, warszawskie grono, w roli dysputantow..
Trzy lustra
Trzy pytania które
Przewiercają mnie do dna
Ta dziura jest głębsza od duszy
[m]
boston

Postautor: boston » czw lis 18, 2010 12:23 pm

Czy tylko ja tak mam, że "Koniecznie" kojarzy mi się z ragtime'em - zwłaszcza na początku piosenki i oczywiście dzięki klawiszom Janusza?
Awatar użytkownika
Mandey
Kontaktowanie:

Postautor: Mandey » czw lis 18, 2010 12:26 pm

Nie ma już artystów co by wszystkim dogodzili. :wink:
Sześć lat czekania na nową płytę to dużo jak dla fanów ale panowie na DVD dzielnie się wytłumaczyli dlaczego tak wyszło.
Znając fragmenty nagrań opublikowanych na oficjalnej stronie i znając dobrze już to co prezentowali na koncertach nie miałem żadnych wątpliwości by album zamówić. Wiedziałem, że będzie dobrze i jest! Jako fan nie patrzę w przeszłość i nie porównuję do nagrań z Riedlem czy Dewódzkim bo tamten Dżem to inny Dżem niż dziś. Oczekiwałem by trzymali poziom jaki prezentują od momentu gdy za mikrofonem stanął Balcar. 2004 miało torpedę w postaci Do Kołyski... Utwór, który się wszędzie sprawdził. Mam wrażenie, że wielu fanów takiej torpedy oczekiwało i na nowej płycie dlatego postękiwania, jęki i wymioty :P

Muza porywa bo ma świetne melodie i bardzo dobrą moim zdaniem produkcję. Tekstowo nie jest rewelacyjnie ale to nigdy nie było silną bronią tego zespołu. Teksty były proste ale chwytliwe. Jednym się to podoba innym nie. Dżem to przede wszystkim piękne melodie. Osobiście jestem płytą zachwycony bo rzadko się zdarza bym łykał jakiś krążek od początku do końca :) Faworytów nie brakuje. Wspomniany Partyzant (swoją drogą jak zobaczyłem w książeczce kto odpowiada za to dzieło to przecierałem oczy ze zdumienia!), Za To, Że Żyje (tutaj wyborny motyw na basie) czy świetny powrót do reggae w postaci Wolności Dni są jednymi z nich. Delikatna zjebeczka należy się tylko za wygładzony na krążku Strach, który na koncertach miażdży. Podsumowując dla mnie premiera roku jeśli chodzi o rodzimy rynek muzyczny. Jeśli mam czekać na kolejny tak dobry album kolejne sześć lat to nie ma sprawy. Oczekiwania wynagrodzę sobie koncertami, których mnóstwo zespół gra. :D

Wróć do „Twórczość”