Film

Czyli dywagacje na temat filmu Jana Kidawy-Błońskiego

Moderatorzy: Piotrek, Radek

slimak02

Re: Film

Postautor: slimak02 » ndz mar 11, 2012 11:16 pm

,,Skazany na bluesa" to oczywiście film fabularny. Ale znalazło się tam kilka prawdziwych zdarzeń:
-wypad Ryśka z kolegą nad morze (konkretnie- do Kołobrzegu.W ,,Sie Macie Ludzie" występuje jeden z pierwowzorów Indianera-kolega Ryśka, który wraz z nim na tej ciężarówce pojechał nad morze,
-scena z próby-chyba z braku kasy nie kupili licencji na ,,All right Now" Free, które wykonywał Rysiek;data się nie zgadza- już w 1973 roku Dżem miał swoje początki(i tą pamiętną próbę), a tu jest 1976; ,,Cegły" jeszcze nie było, bo być nie mogło.
-pożar-Rysiek, wysłany po coś po pożarze mieszkania, nie wracał przez kilka dni (to też zlepek tej sceny z inną z życia Ryśka, gdy Dżem miał koncert w Warszawie i hotelu ,,Victoria", w pokoju, Rysiek rozpalił...ognisko,
-wożenie Ryśka po koncertach w kocyku i występy ,,na głodzie"- o tym również wzmianka w ,,Sie Macie Ludzie",
-występ z Bastkiem-niestosowne wydaje mi się połączenie go ze sceną całowania fanki, zaczerpniętą w pewnym sensie też z życia, ale w trakcie kręcenia teledysku do ,,Słodkiej" bodajże Rysiek wyszedł w kilkanaście sekund po włączeniu kamery-za kobietą, grającą ,,Słodką" właśnie,
-za łagodnie pokazano scenę, jak Gola chce ,,przybić", zmęczona życiem , zajmowaniem się rodziną i ratowaniem męża z nałogu-to Rysiek (proszę mnie nie zflejmować) powiedział jej kiedyś, gdy było jej źle, cytat: ,,To ja ci przybiję" i ,,przybił". Gola otrząsnęła się po jego śmierci i przestała brać; widocznie obawiano się, że czarna legenda Ryśka zanadto zdominuje filmem, bo za mało pokazali scen, gdy ,,błyszczał" w towarzystwie fanów, czy spotykał się ze znajomymi-co zauważyła już Gola, mówiąc, że był ,,za smutny".
Pozdrawiam!
boston

Postautor: boston » pn mar 12, 2012 9:50 am

slimak02 pisze:(proszę mnie nie zflejmować)

Co to znaczy??

A wracając do filmu to myślę, że absolutnie nie należy go brać dosłownie. Film fabularny to z reguły historia opowiedziana wg koncepcji reżysera. Ta sama opowieść w ustach innego człowieka może wyglądać zupełnie inaczej.
Poza tym wiemy, że na pewnym etapie robienia filmu wycofał się sponsor i nie było środków na jego dokończenie. Kidawa Błoński musiał chyba zastawić swój dom aby dokończyć pracę.
W swoim czasie bardzo, bardzo czekałam na premierę tego filmu i przeżyłam ogromne rozczarowanie po. Ale teraz wraz z upływem czasu patrzę na to zupełnie inaczej. Cieszę się, że w ogóle powstał film o Ryśku :)
slimak02 pisze:-wożenie Ryśka po koncertach w kocyku i występy ,,na głodzie"- o tym również wzmianka w ,,Sie Macie Ludzie",

Chłopaki z Dżemu chyba nie za bardzo zgadzają się z tą wersją.
Wg mnie "Sie macie ludzie" Magowskiego jest świetnym dokumentem i bardzo żałuję, że Dżemy nie wyraziły zgody na wzięcie w nim udziału. Wydaje mi się, że Ich zdanie i wspomnienia znacząco uzupełniłyby obraz RR.
slimak02

Postautor: slimak02 » pn mar 12, 2012 10:45 pm

boston pisze:

Co to znaczy??

A wracając do filmu to myślę, że absolutnie nie należy go brać dosłownie. Film fabularny to z reguły historia opowiedziana wg koncepcji reżysera. Ta sama opowieść w ustach innego człowieka może wyglądać zupełnie inaczej.
Poza tym wiemy, że na pewnym etapie robienia filmu wycofał się sponsor i nie było środków na jego dokończenie. Kidawa Błoński musiał chyba zastawić swój dom aby dokończyć pracę.
W swoim czasie bardzo, bardzo czekałam na premierę tego filmu i przeżyłam ogromne rozczarowanie po. Ale teraz wraz z upływem czasu patrzę na to zupełnie inaczej. Cieszę się, że w ogóle powstał film o Ryśku :)
slimak02 pisze:-wożenie Ryśka po koncertach w kocyku i występy ,,na głodzie"- o tym również wzmianka w ,,Sie Macie Ludzie",

Wg mnie "Sie macie ludzie" Magowskiego jest świetnym dokumentem i bardzo żałuję, że Dżemy nie wyraziły zgody na wzięcie w nim udziału. Wydaje mi się, że Ich zdanie i wspomnienia znacząco uzupełniłyby obraz RR.

Flejm(flame)-kolejny durny anglicyzm, ale zakładałem, że znany :P Oznacza on serię celowo wrogich czy nieprzyjaznych postów, wysłanych na forum czy grupę dyskusyjną.
Co do występów na głodzie, to też myślę, że zespół nie zgodziłby się z tym-głównie dlatego, że właśnie przez głód Ryśka i chęć ,,przybicia" nie odbywały się koncerty- Rysiek ,,gdzieś wychodził" lub odwlekano jego występ, aż był w stanie wyjść i zaśpiewać. A co do ,,Sie Macie..." myślę, że nie wystąpił tam Dżem, bo pojawiały się tam momentami opinie, że nie powinni dalej grać, i że ponoszą -jakąś, bo jakąś-ale jednak winę za śmierć Ryśka. Tu ich rozumiem, że nie chcieli znaleźć się w ogniu krytyki i jednocześnie wystąpić w filmie, bo zespół zrobił tyle co mógł, by Go ratować. Natomiast na Youtube,przy ,,Skazanym na Bluesa", natrafiłem na bzdurne komentarze, utrzymane w tym stylu: ,,Dżem nie zagrał w ,,Sie Macie Ludzie", bo nie miał z tego kasy, jak ze ,,Skazanego na bluesa"." Jak widzę takie, to po prostu ręce opadają.
Pozdrawiam :wink:
boston

Postautor: boston » wt mar 13, 2012 8:05 am

Dzięki za wyjaśnienie. Zawsze mówię, że człowiek uczy się całe życie :lol:
LoveDzem

Postautor: LoveDzem » pt sty 18, 2013 6:24 pm

najlepsza rola Kota jaką widziałam.
filmu nie da się opisać słowami według mnie - za każdym razem wzbudza tyle emocji- łez, śmiechu- że jest to nie do pojęcia.
czuć po prostu prawdę.
pozdrawiam :D
boston

Postautor: boston » śr sty 30, 2013 8:20 pm

Temat mocno obgadany ale....
przeczytałam krótki wywiad z Marcinem Jacobsonem polecany w "księdze gości" przez Mateusza.

Były menadżer Dżemu: "Skazany na bluesa"..... to nie jest opowieść o Riedlu! To opowieść pokazująca, w jaki sposób mały Janek wyobrażał sobie Riedla."
No i ja bardzo się z tym zgadzam....

Impolska.com/libertas89/index.php?id=6
eryk200

Postautor: eryk200 » śr sty 30, 2013 9:02 pm

slimak02 pisze:
boston pisze:

Co to znaczy??

Flejm(flame)-kolejny durny anglicyzm, ale zakładałem, że znany :P Oznacza on serię celowo wrogich czy nieprzyjaznych postów, wysłanych na forum czy grupę dyskusyjną.
Co do występów na głodzie, to też myślę, że zespół nie zgodziłby się z tym-głównie dlatego, że właśnie przez głód Ryśka i chęć ,,przybicia" nie odbywały się koncerty- Rysiek ,,gdzieś wychodził" lub odwlekano jego występ, aż był w stanie wyjść i zaśpiewać. A co do ,,Sie Macie..." myślę, że nie wystąpił tam Dżem, bo pojawiały się tam momentami opinie, że nie powinni dalej grać, i że ponoszą -jakąś, bo jakąś-ale jednak winę za śmierć Ryśka. Tu ich rozumiem, że nie chcieli znaleźć się w ogniu krytyki i jednocześnie wystąpić w filmie, bo zespół zrobił tyle co mógł, by Go ratować. Natomiast na Youtube,przy ,,Skazanym na Bluesa", natrafiłem na bzdurne komentarze, utrzymane w tym stylu: ,,Dżem nie zagrał w ,,Sie Macie Ludzie", bo nie miał z tego kasy, jak ze ,,Skazanego na bluesa"." Jak widzę takie, to po prostu ręce opadają.
Pozdrawiam :wink:

Dżem nie wystąpił w "Sie macie..." bo reżyser Magowski nie chciał dac gwarancji , że nikt nie zbuduje swojej własnej historii zespołu. Nie chciał dac im gwarancji na to ze wypowiedzi beda prawdziwe
Awatar użytkownika
kikan

Postautor: kikan » czw sty 31, 2013 12:58 am

Martinek wziął to na siebie i przeprosił. Tak w książce pisali.
"Nothingman... Isn't it something...?"
Awatar użytkownika
bluesrockfoto
Kontaktowanie:

Postautor: bluesrockfoto » pn lut 04, 2013 12:24 pm

"Skazanego...", muszę sobie przypomnieć, bo ostatni i pierwszy raz już ze 3 lata temu pewnie oglądałem. Na pewno ciężko go porównać z "Się macie ludzie..." który jako dokument przekazuje nam więcej faktów. Bardzo cenne są też wypowiedzi ludzi otaczających Ryśka.
Awatar użytkownika
patpul

Postautor: patpul » śr lip 12, 2017 7:06 am

Tak nie do końca wiedziałem czy tu czy w "Programie telewizyjnym". Postanowiłem więc poczynić wykopaliska. Taką śmiesznostkę odnotowałem. Znaczy - ja tam bym się raczej nie napinał, bardziej uśmiechnął z zadumą;)

To, że muzyczną gwiazdą Telewizji Polskiej od jakiegoś czasu jest Zenek Martyniuk to też wiadomo. Jednak porównania gwiazdy disco polo z legendarnym frontmanem zespołu Dżem Polacy już nie wytrzymali.

http://natemat.pl/212263,tvp-info-porow ... et-zawrzal
Jestem piwowarem domowym.

http://patpul.deviantart.com/
GG: 5684404
GreenHorn

Postautor: GreenHorn » wt lip 18, 2017 4:56 pm

Ktoś z lekką głową podjął się zredagowania tego newsa, a jeszcze ktoś inny, by aż nadto je nad interpretować. I w tym cała filozofia. Życzę reżyserowi więcej rozwagi w tworzeniu filmu, by rezultaty nie były podobne, jak podany porównawczy przykład filmu fabularnego, mylnie sugerujący biografię Ryszarda Riedla.
"(...) skąd mamy wiedzieć, że nie jesteśmy bohaterami dzieła jakiegoś pisarza, przelotną myślą kogoś nudzącego się w autobusie albo źdźbłem w oku Boga, źdźbłem, od którego w tym oku pojawiły się łzy?" Stephen King
piotrek_2

Postautor: piotrek_2 » czw gru 21, 2017 11:06 am

Osobiście uwielbiam ten film i gdy tylko mogę, odtwarzam go ponownie. Pochłonął mnie w całości...
matsi

Postautor: matsi » czw paź 18, 2018 3:17 pm

njalepszy
kamila

Postautor: kamila » ndz paź 28, 2018 12:23 pm

uwielbiam ten film a Kot zagrał świetnie

Wróć do „Film "Skazany na Bluesa"”