Matura

Wszystko i nic, czyli tzw."wolność słowa"

Moderatorzy: Piotrek, Radek

edi1007

Re: Matura

Postautor: edi1007 » wt sty 17, 2012 2:51 pm

Robert_K pisze: Artysta – prowokator. Jakie widzisz powody i jakie skutki takiej postawy
twórczej. Odpowiadając, odwołaj się do wybranych tekstów kultur.

No cóz... cieżki temat, hym... Rysiek jako prowokator ; >
Nie sądzę, buntownik bardziej... Jeżeli miałbym wybrać ktoryś z utworów, to ostatecznie "Ostatni Ciężki Rok".

mala_aleja_roz pisze:Tylko czy teksty piosenek Ryśka Riedla na pewno mogą być traktowane jako współczesna literatura/dzieła literackie? Pytam z ciekawości, może ktoś zna odpowiedź :)

Na pewno utwory literackie ;p skoro dpuścili mi je do mojej matury. :lol:
Awatar użytkownika
mala_aleja_roz

Postautor: mala_aleja_roz » śr sty 18, 2012 5:36 pm

edi1007 pisze:Na pewno utwory literackie ;p skoro dpuścili mi je do mojej matury. :lol:

No to na pewno :D Ale widzę w tematach, że są takie, które zawierają sformułowania typu teksty kultury czy literatura niska, to lepiej się dowiedz, żeby potem nie było! :)

Chyba szukam dziury w całym i robię zamieszanie, ale jakoś tak mi się to rzuciło w oczy

Z prowokatorem może być ciężko, zwłaszcza, że powody byś musiał omówić...a jeżeli powody to najprawdopodobniej by to musiała być zamierzona postawa, albo uzasadniona...ale właściwie kogo Rysiek prowokował?
ivisenna

Postautor: ivisenna » śr sty 18, 2012 8:51 pm

Właśnie o to mi chodziło, że on się nie zachowywał zbyt prowokująco, a przynajmniej nie robił tego specjalnie. Niby ktoś tam się bulwersował o "nie ma Boga" i jego uzależnienie, ale chyba żadnych większych skandali nie wywołał. Zresztą w ogóle by mi to do Ryśka nie pasowało, zawsze go sobie wyobrażałam jako takiego pokojowo nastawionego faceta, który nikomu nie chciał zaszkodzić ani też się przypodobać. Po prostu szedł swoją drogą.
„Nie ma demonów, jeśli nie uważać za demona wolności; świat jest jeden i Bóg jest jeden, i wiara jest jedna, przybyszu, a reszta jest milczeniem.”
boston

Postautor: boston » śr sty 18, 2012 10:13 pm

mala_aleja_roz pisze:.ale właściwie kogo Rysiek prowokował?

Ówczesne władze, WKU, mieszkańców Tychów, sąsiadów, przechodniów, ludzi decydujących wtedy o PRL-owskiej "scenie muzycznej" - pewnie nieświadomie ale prowokował. Niekonwencjonalnym stylem życia, wyglądem oraz tym co i przede wszystkim, jak śpiewał. Tak mi się wydaje.
Jak to się ma do tematów maturalnych - nie mam bladego pojęcia. :)
Pasztor

Postautor: Pasztor » pt mar 16, 2012 7:16 pm

Witam

Jest to mój pierwszy post na tym forum, więc mówię wszystkim cześć :)

Czytam sobie też ten wątek i jest w nim sporo przydatnych wypowiedzi, ale nie przebrnąłem jeszcze przez cały.
Jak zapewne się już wszyscy domyślacie wybrałem sobie temat maturalny związany z muzyką.
Tytuł prezentacji to:
,,Scharakteryzuj środki ekspresji językowej w tekstach wybranej grupy muzycznej i omów ich funkcje"

Jeżeli chodzi o bibliografię, to z tego co się orientuję to:

Literatura podmiotu: tutaj mam umieścić omawiane utwory Dżemu (tak, wybrałem właśnie ten zespół;])

Literatura przedmiotu: tutaj powinienem umieścić książki związane z tematem mojej prezentacji, czyli jakieś językowe.
No i tu jest problem, nie wiem na jakich książkach językowych mogę oprzeć moją prezentację. Możecie mi coś polecić? Coś podrzucić? Jak spośród wszystkich środków stylistycznych wybrać te ekspresyjne?
Generalnie, to polski nie jest moim faworyzowanym przedmiotem i jestem z niego po prostu kiepski... dlatego szukam w Dżemowcach jakiejś pomocy ;]

Pozdrawiam
Tomek ;)
ulcia08

Postautor: ulcia08 » ndz wrz 23, 2012 2:13 pm

Witam!
jestem nowa na forum więc witam Wszystkich Dżem'owiczów =D
Właśnie jestem na etapie wybierania tematu do matury i zainteresował mnie:
"Wizja świata w tekstach piosenek rokowych. zaprezentuj na przykładzie dowolnego zespołu lub zespołów muzycznych."
Oczywiście wybrałam DŻEM!

Chciałabym prosić o pomoc osoby, które już pisały i zdawały maturę na ten temat.
pozdrawiam serdecznie!
edi1007

Postautor: edi1007 » pn wrz 24, 2012 6:39 pm

No a jak możemy Ci pomóc ;)
pycia93

Postautor: pycia93 » wt wrz 25, 2012 12:24 pm

Cześć :) ja pisałam o czymś podobnym z tym, że o hip hopie, a dokładnie: "Obraz świata kształtowany przez teksty muzyki hip-hopowej..." Mi pomagała polonistka w tworzeniu planu ramowego, jeśli Ci się przydam w jakiś sposób to pisz śmiało :)
GreenHorn

Postautor: GreenHorn » wt wrz 25, 2012 5:00 pm

Mój maturalny temat brzmiał "Refleksję o życiu śmierci,i miłości w tekstach R.Riedla". Oprócz bibliografii,która jest konieczna,by przystąpić do egzaminu.Oraz paru zapisanych myśli nt .utworów.Nie pisałem prezentacji,ani wypowiedzi.Bo od początku wiedziałem,co chcę przedstawić, powiedzieć,To wszystko klarowało się na przełomie miesięcy.Aż do pewnego deszczowego majowego dnia.I zdałem na 100% . Część merytoryczna jest ważna,jednak w moim odczuciu ważniejszą rolę pełniło i pełni.Przekazania treści autentycznie,mam na myśli poczucie sensu tego co się mówi z nutką aktorskiej gry.Gdy na tym się drodzy maturzyści skupicie,to sukces niemal gwarantowany :D Jeśli ktoś by chciał skonsultować ze mną swoje pomysły,to oczywiście jestem do usług:)
"(...) skąd mamy wiedzieć, że nie jesteśmy bohaterami dzieła jakiegoś pisarza, przelotną myślą kogoś nudzącego się w autobusie albo źdźbłem w oku Boga, źdźbłem, od którego w tym oku pojawiły się łzy?" Stephen King
ulcia08

Postautor: ulcia08 » pn lis 26, 2012 2:44 pm

Jestem na etapie uzupełniania książek :)
Więc mam pytanie czy ma ktoś do odsprzedania:
Aldona Zyma "Dżem. Kilka niedopowiedzianych słów"
lub
Edyta Kaszyca "Biała i czarna legenda Ryszarda Riedla" ??
Byłabym zainteresowana szczególnie tą pierwszą, bo nigdzie nie można jej dostać :(
Mam już oczywiście książki Skaradzińskiego.
GreenHorn

Postautor: GreenHorn » pn lis 26, 2012 4:56 pm

Przyznam szczerzę,że oprócz klasyków J.Skaradzińskiego miałem okazję czytać dzieło pani Kaszycy. I właśnie tą książkę wykorzystałem do "bibliografii" . Potraktowałem ją jako zapchaj dziurę .Bo w moim odczuciu ma ona w ogólnym podsumowaniu nijak do tematów związanych w tekstami. I o tą książkę padło pytanie po prezentacji.Ale to już inna historia 8)
Jeśli miałbym poradzić,to w -literaturze przedmiotu nie tylko muszą znaleźć się dzieła literackie,słowniki.Ja wykorzystałem również artykuły nt tekstów Ryśka.Artykuły,które można znaleźć w internecie.Oto propozycja stron,gdzie wiele ciekawych tekstów można wykorzystać.
http://dzemprasa.prv.pl/

http://dzem.wesola.com/linki.htm

Co do pierwszej,wspomnianej przez Ciebie książki.Słyszałem,że pod kątem merytorycznym.To dzieło nie jest dobrym źródłem do interpretacji utworów.Wręcz subiektywnym spojrzeniem na temat.Myślę że własne spojrzenie na twórczość,wyciągniecie wniosków,w oparciu o źródła.Omaszczone grą aktorską.To klucz do sukcesu.
Pozdrawiam :lol:
"(...) skąd mamy wiedzieć, że nie jesteśmy bohaterami dzieła jakiegoś pisarza, przelotną myślą kogoś nudzącego się w autobusie albo źdźbłem w oku Boga, źdźbłem, od którego w tym oku pojawiły się łzy?" Stephen King
ulcia08

Postautor: ulcia08 » wt lis 27, 2012 3:12 pm

Dziękuję bardzo za wskazówki. Chciałabym chociaż przeczytać tą książkę przed maturą, niekoniecznie umieszczając ją w bibliografii.
Ja we wstępnej bibliografii również użyłam artykułów, akurat ze strony :

http://www.robmar1.republika.pl/art.html

Jeśli chodzi o słowniki to o jakie się opierałeś?
ulcia08

Postautor: ulcia08 » śr lis 28, 2012 12:10 am

I mam pytanie jeszcze, czy ktoś korzystał i czy poleca lub nie książkę:

ENCYKLOPEDIA POLSKIEGO ROCKA Gnoiński Skaradziński
GreenHorn

Postautor: GreenHorn » śr lis 28, 2012 2:43 pm

Witam co do literatury przedmiotu.Tutaj fantazja jest dowolna.Nauczyciel najwyżej sprostuję twoją wizję.Encyklopedię i Słowniki .Jak najbardziej tak,myślę że to nawet świadczy o profesjonalnym podejściu do tematu.
Co do słowników,tudzież wspomniane źródła wiedzy.Pozwoliłem sobie,z Nich nie korzystać,gdyż nie widziałem żadnej potrzeby.Bo raz,nie widziałem potrzeby do sięgania słowników.A dwa już miałem bogatą bibliografie.Więc nie zdecydowałem się na "zapchaj dziurę" .A to decydujesz się w temacie tylko na Dżem.Czy sięgasz do innych klasyków.Bo twój temat jest tak głęboki jak Bałtyk.Dużo możliwości.Szkoda tylko,że mało czasu.Bo w 15 minutach ciężko,tyle myśli ubrać w słowa...

Encyklopedię,wspomnianą widziałem kiedyś na półce w Księgarni.Już wcześniej się wypowiedziałem na temat takich źródeł wiedzy:)
ulcia08

Postautor: ulcia08 » sob gru 01, 2012 1:00 pm

Zastanawiałam się czy nie wybrać również PERFECT i porównać wizje świata tych dwóch zespołów, ale tak jak mówisz najgorszy jest ogranicznik czasowy...

Wróć do „HydePark”