Matura

Wszystko i nic, czyli tzw."wolność słowa"

Moderatorzy: Piotrek, Radek

Gość

"Teksty piosenek jako próba opisania rzeczywistości" DŻEM

Postautor: Gość » sob mar 06, 2010 6:53 pm

"Teksty piosenek jako próba opisania rzeczywistości" DŻEM

W temacie - tytuł mojej prezentacji ustnej. Wybrałam tylko teksty autorstwa Ryśka. Chcę ukazać, że jego teksty to swoista autobiografia. Czy to będzie dobre ujecie tematu? I wybór tezy... Nie mam pojęcia jak powinna brzmieć. Jeśli ktoś może mi pomóc, to z góry dziękuję :)
Awatar użytkownika
alegorn

Re: Matura

Postautor: alegorn » pn mar 08, 2010 2:19 pm

mysle ze teksty, to nie tylko autorstwa ryska mozesz spokojnie wykorzystac.
rysek spiewal niechetnie, a wlasciwie wcale, o czyms co mu nie lezalo.
wspomina o tym min. darek dusza.. takze mozna zaryzykowac (i obronic) teze, iz rysiek, nawet jesli nie byl autorem piosenki to i tak spiewal o czyms, co w pewnym (mniejszym lub wiekszym) stopniu go dotyczylo.. wydaje mi sie ze w ten sposob masz szerszy material zrodlowy..
zreszta czesto jest tak ze rysiek jest wspolautrem tekstu, co wtedy... ? nie masz pewnosci jakiej czesci tekstu autorem jest rysiek..

to bardzo podobnie jak z sztuka latania... mogielnicki nadal ramy, wygladzil, jedynie opowiesc panasa.... panas przy jakiejs rozmowie, opowiadal o codziennosci, o swoim zyciu... mogielnicki stwierdzil ze niesamowity tekst z tego wyjdzie - i tak oto - mamy sztuke latania... czy dla panasa ma znaczenie kto to opisal, skoro to jest opowiesc o nim...?
ewent. markowski z autobiografia.... tez jest to o nim, mimo iz nie on autorem slow...
Trzy lustra
Trzy pytania które
Przewiercają mnie do dna
Ta dziura jest głębsza od duszy
[m]
Awatar użytkownika
Adi
Kontaktowanie:

Re: Matura

Postautor: Adi » wt kwie 20, 2010 1:55 pm

nie chodzi o maturę, ale ;)

kumpel prosi o pomoc i wypełnienie ankiety.
Jakbyście mieli chwilę czasu, a Wasza odpowiedź na pytanie, czy pomożecie? brzmi: pomożemy, to pomóżcie :P

http://www.moje-ankiety.pl/wypelnij/kwe ... usz/11881/
edi1007

Prezentacja maturalna

Postautor: edi1007 » pn wrz 20, 2010 8:25 pm

Jest prośba do całej społeczności tego forum. Pomoc w zrealizowaniu tematu na maturę z Języka polskiego. Tytuł pracy: "Dokonaj analizy języka Twojego ulubionego zespołu rockowego". Wybrałem temat, wiem że mógłbym odwołać się do tworczosci Dżemu.
Czy ktoś w ogóle wie jak sie do tego zabrać?
Pozdrawiam.
LoSeK

Re: Prezentacja maturalna

Postautor: LoSeK » pn wrz 20, 2010 8:55 pm

edi1007 pisze:Jest prośba do całej społeczności tego forum. Pomoc w zrealizowaniu tematu na maturę z Języka polskiego. Tytuł pracy: "Dokonaj analizy języka Twojego ulubionego zespołu rockowego". Wybrałem temat, wiem że mógłbym odwołać się do tworczosci Dżemu.
Czy ktoś w ogóle wie jak sie do tego zabrać?
Pozdrawiam.

Maturę ustną miałem 4 miesiące temu, tez chciałem wziąć ten temat, ale w końcu stanęło na "Porównaniu sposobu funkcjonowania motywu samotności i tęsknoty w literaturze i tekstach piosenek rockowych".

Z analizy wierszy, tekstów jestem straaaasznie słaby więc raczej bym z tym tematem leżał :)

ALe trzymam kciuki i życzę powodzenia! :)
Gość

Postautor: Gość » pn wrz 20, 2010 9:45 pm

temat bardzo ambitny. językowe tematy są najtrudniejsze do zrealizowania i przedstawienia.

taką prezentacje widziałabym tak:

wstęp:
-mała wzmianka o języku, jego początkach
-później o muzyce w ogóle i o połączeniu dźwięków z tekstami

rozwinięcie:
-przedstawienie zespołu
*określenie głównych tematów i nastroju utworów
*przyczyny, źródła, inspiracje
-wybór ok. 3 tekstów
*analiza języka (środki stylistyczne, typy zdań, rymy etc.)
[ten punkt najbardziej trzeba rozwinąć bo o to głownie chodzi w temacie]
*związki tekstów i języka z innymi czynnikami

zakończenie:
-podsumowanie
*np. jakie schematy językowe najczęściej pojawiają się w utworach
jakie środki są powtarzane, i dlaczego, itp.

mam nadzieję, że chociaż troche pomogłam.. ale powtórzę się, że temat bardzo cięzki. jeżeli jeszcze jakoś mogłabym pomóc to napisz na priv :wink:
Awatar użytkownika
borszysz
Kontaktowanie:

Postautor: borszysz » wt wrz 21, 2010 6:22 am

Siema, zgłoś się do mnie na maila, to Ci podeślę moją prezentację, pisałem mature w 2006 roku i miałem z tego 100%. Temat miałem bardzo podobny, więc może Ci się do czegoś przyda.
Maila masz w stopce;)
Pzdr
Pozdrawiam!
Wojciech "Borszysz" Mirek

Stowarzyszenie Oficjalny Fan Club zespołu Dżem
"Skazani na bluesa"
http://www.skazaninabluesa.pl
w.mirek@skazaninabluesa.pl

www.HOODOOBAND.pl
edi1007

Postautor: edi1007 » wt wrz 21, 2010 5:31 pm

Dzięki za odpowiedź i pomoc. Zapewniam, że w najbliższym czasie zgłoszę się o pomoc ;)
Pozdrawiam i czekam na dalsze propozycje <trochę egoistycznie> ;/;/
Awatar użytkownika
Adi
Kontaktowanie:

Postautor: Adi » wt wrz 21, 2010 6:41 pm

ja tylko powiem ze mamy już temat o maturze ...

viewtopic.php?f=36&t=2557
Awatar użytkownika
alegorn

Postautor: alegorn » śr wrz 22, 2010 10:22 am

by byc cool. no cos ty, nie wiesz? w jakich czasach ty zyjesz ? ;]

eeeh jednak warto bylo zdawac stara mature, zupelnie inne problemy... jeejcias, az wspomnienia sie nasuwaja... losowanie pytan na ustnym - tozto byla emocjonujaca loteria :D w jedno z pytan z historii - przebieg II wojny swiatowej... i na koniec pytanie z betonowym kolem ratunkowym - czy podpisano po wojnie pokoj? :D
pozdraw i do zobaczyska !
j.
Trzy lustra
Trzy pytania które
Przewiercają mnie do dna
[m]
edi1007

Postautor: edi1007 » śr wrz 22, 2010 3:16 pm

chojnac pisze:
edi1007 pisze:Czy ktoś w ogóle wie jak sie do tego zabrać?

Po co wybierałeś taki temat, skoro nawet nie wiesz jak się do niego zabrać?

Chojnac

Nie chodzi o to że kompletnie nie wiem, tylko po prostu chodziło mi, np. o podsuniecie pomysłu który tekst wybrać i w ogóle. Skoro nie chcesz pomóc to nie musisz sie tu udzielać.. prosta sprawa.
a po drugie dobrze wziać i pracować w temacie który sie lubi i który zarazem może byc swoistego rodzaju hobby... to też ułatwia sprawę... Poza tym to swoistego rodzaju wyzwanie.
Pozdrawiam.

Adi pisze:ja tylko powiem ze mamy już temat o maturze ...

viewtopic.php?f=36&t=2557

Sorki nie mogłem znaleźć.
Awatar użytkownika
alegorn

Postautor: alegorn » śr wrz 22, 2010 4:28 pm

edi1007 pisze:Skoro nie chcesz pomóc to nie musisz sie tu udzielać.. prosta sprawa.

eeeh foch z przytupem ;) o ile mnie intuicja nie myli :]

a tak na powaznie - mysle ze mogles bardziej rzeczowo pytanie zadac, bo w takiej formie - prosilo sie o taki komentarz...
dopytuj sie o informacje, pytaj sie o opinie na dany temat, przedyskutuj swoje stanowisko - wtedy bedzie jak dla mnie ok, i mysle ze uzyskasz rzeczowe odpowiedzi...
inaczej to tak troche kapa, to tak jakbys sie pytal o link do strony z gotowcami..

j.
Trzy lustra
Trzy pytania które
Przewiercają mnie do dna
[m]
Awatar użytkownika
mala_aleja_roz

Postautor: mala_aleja_roz » śr wrz 22, 2010 5:26 pm

A ja radzę Ci przede wszystkim, żebyś nie skopiował cudzej pracy i nie podpisał swoim nazwiskiem, bo to straszne pójście na łatwiznę no i bez sensu, lepiej samemu coś zrobić i mieć satysfakcję, nawet jeśli by to miało pochłonąć mnóstwo czasu i energii...no i może przeczytaj sobie Balladę i Ryśka, tam p.Skardziński trochę interpretował teksty, może Ci się przyda...i powodzenia! :wink:
katka6_k

Postautor: katka6_k » śr wrz 22, 2010 6:33 pm

Ja miałam temat: "Polacy i Polska w tekstach współczesnych piosenek rockowych." Opisałam rzeczywistość PRL-owską na przykładzie piosenek Dżemu:) Matura 90%, a nie 100% ze względu na stres, który spowodował, iz musiałam zaczynać mówić 2 raz:)
maciusv

Postautor: maciusv » śr wrz 22, 2010 7:19 pm

Witam wszystkich :) to dopiero 2 post na forum ale może uda mi się komuś pomóc... Ja rok temu pisałem prace maturalną również związaną z Dżemem. Mój temat to: "Środki wymowy artystycznej w tekstach ulubionej grupy muzycznej" przy pisaniu pracy głownie posiłkowałem się książkami wyżej wspomnianego J. Skaradzińskiego jak również książką A. Zymy "Dżem - Kilka niedopowiedzianych słów" która głównie traktuje o tekstach grupy... nie chwaląc się uzyskałem 100% 8) Ale nie o tym...:D jeśli chcesz moja praca może służyć Ci pomocą :) gdzieś ją jeszcze powinienem mieć...
Pozdrawiam!

Wróć do „HydePark”