Wolalbym aby Dzem juz nie gral...

wszystkie komentarze odnośnie samego zespołu, muzyków, ich zachowań i umiejętności

Moderatorzy: Piotrek, Radek, smar666

Gość

Wolalbym aby Dzem juz nie gral...

Postautor: Gość » czw gru 29, 2005 2:12 pm

Dzem to, mowiac prawie bez przesady, cale moje zycie. To on wychowywal mnie i pomagal swa obecnoscia. Teraz kiedy brak wielkiego artysty Ryska i zupelnie niedawno zabraklo takze Pawla zastanawiam sie czy to ma sens. Nie chce mi sie juz jezdzic na koncerty, nie potrafie przezyc duchowej ekstazy przy wykonaniach Macka. Kiedy slysze pierwsze brzmienia gitar tak znanych mi utworow przeszywa mnie dreszcz, kiedy odzyw sie Maciek caly czar pryska. Obecny Dzem stracil ducha, stracil swoj autentyzm i innosc jaka towarzyszyla mu do pamietnego 1994 roku. Rockowe msze to juz teraz tylko blache nabozenstwa. Niestety albo stety sa jednak ludzie niezastapieni. Artyste Ryska zastapil swietny rzemieslnik. Maciek to naprawde bardzo dobry wokalista ale odspiewuje on piesni ktorych nie czuje calym swym jestestwem. To nie jego bajka. On bawi sie na koncertach. Tuz po odspiewaniu Victorii zartuje z publicznoscia...!? Dobrze sprawdza sie w swoich piosenkach. Kiedy slucham Woodstocku 2003 a potem Rawy Blues z Ryskiem chce mi sie plakac, naprawde<bez ironii>.To nie sa tresci porownawcze dla samego porownania, to argumenty.Dzem choc kocham go wg mnie powinien zawiesic dzialanosc albo choc razem zaczac cos nowego, pod innym szyldem i odciac sie od przeszlosci choc wiem ze to trudne, bardzo trudne dla zespolu i wielu fanow. Pewnie wytna to co napisalem i pewnie wielu was sie wkurzy, powie ze nie jestem fanem itp. itd. ale zastanowcie sie. Chcialbym znac wasze zdanie
Gość

Postautor: Gość » czw gru 29, 2005 2:22 pm

Każdy może mieć swoje zdanie , pewnie że Ryśka nikt nie zastąpi, i ja o tym też wiem, i pewnie nikt nie odważyłby się go zastąpić ani naśladówać, ale tak mi się wydaje, że On miał poprostu swój styl którego nie da rady skopiować... A Maciek super radzi sobie z dżemowymi utworami i aby tak dalej ...
Gość

Postautor: Gość » czw gru 29, 2005 2:48 pm

Każdy ma prawo do swojego zdania, byleby było ono normalnie przedstawione.Ja jestem młody.Koncertów z Ryśkiem nie pamiętam, nie było mnie na żadnym z nich.Może nie mam porównania co do Ryśka i Maćka.Jak dla mnie zespoł Dżem to zespół Dżem.Czyli Adam, Beno, Jurek, Rysiek, Paweł, Zbyszek, Kapłon, Piotrowski, Giercuszkiewicz, bracia Falińscy, Maciek i wiele innych osób.Każdy z nich był w jakichś sposób członkiem zespolu.Jak dla mnie Maciek dobrze śpiewa, wczuwa się w muzykę i słowa, pewnie nie tak jak Rysiek ale także ma swój spoób...Dobrze że nie naśladuje go, bo bym nie zniósł tego.Sobie ostatnio myślałem...Niewinni bardzo osobisty tekst Ryśka i grają go baaardzo rzadko co mnie czasem cieszy.Nie ma sztuczności.Albo jak w wywiadzie Maciek mówił, że ze Słodką miałby duży problem by zaśpiewać.Rysiek to nie Dżem.Dżem to całość.Miał duży wpływ na zespół to fakt, świetnie śpiewał, improwizował, bawił się.Ale bez innych muzyków nie wiadomo czy by ludzie kupowali płyty i lubili zespół.Duża strata-Rysiek i Paweł bardzo to napewno odczuli.Ale nie poddali się.Walczyli dalej.Mi się zdaje, że Dżem ma pewnego rodzaju problem.Zawsze będzie się porównywać do dawnych lat, czasem może być problem z graniem czegoś nowego na koncertach nowych utworów bo ludzie będą się domagać starych kawałków i nie będą zadowoleni z takiej postawy.Jak dla mnie wszystko jest dobrze, są i stare numery i nowe, zespół umie to pogodzić.Takie moje zdanie, jeszcze pomyślę nad tym.
Gość

Postautor: Gość » czw gru 29, 2005 3:08 pm

dzemek01 napisał :

Mi się zdaje, że Dżem ma pewnego rodzaju problem.Zawsze będzie się porównywać do dawnych lat, czasem może być problem z graniem czegoś nowego na koncertach nowych utworów bo ludzie będą się domagać starych kawałków i nie będą zadowoleni z takiej postawy

Wiesz co, wydaje mi się , że to nie Dżem ma problem, tylko niektóre osoby które uważają że Dżem to TYLKO Rysiek i nic poza nim, a problem polega na tym, że porównują wykonania Jacka czy Maćka z Ryśkiem i swoje myślenie mają z góry ustawione na hasło : Rysiek zrobiłby to lepiej "

I to jest bez sensu... :roll: [/b]
Gość

Postautor: Gość » czw gru 29, 2005 3:18 pm

gwal, rzeczywiście zgodzę się z tobą i choć moja przygoda z dżemem nie
jest tak długa jak twoja, całkiem niedawno odkryłam i ... poczułam całą sobą tę muzykę, Ryśka. To, co robił, jakim był człowiekiem i artystą nie możan opisać w paru zdaniach, lepiej w ogóle nie brać się za jakiekolwiek próby "usystematyzowania" tego wszystkiego, ocenienia, to bez sensu, to każdy z nas ma w sobie i na tym poprzestańmy. Zgodzę się, że członkowie zespołu mogliby zacząć coś nowego, tak jak to ująłeś odciąc się, by nie psuć historii, przeszłości... Ale tak jak ktoś tu powiedział, muzyka, którą oczywiście bardzo często współkomponował Rysiek jest także zasługą zespołu jako całości...

Ale mimo wszystko zgodzę się z tobą. Ja słucham jedynie Dżemu, w którym śpiewał Rysiek, Maćka nie słucham, ale mogę zrozumieć czyjąś nim fascynację, to sprawa indywidualna.

Ale generalnie zgadzam się z Tobą. Rysiek śpiewał całym sobą, oddawał siebie ludziom, to było emocjonalne, głębokie, naturalne, ludzkie a jednocześnie mistyczne...

Tego nie da się powtórzyć, nie można i chyba dobrym posunięciem byłoby stworzenie zespołu pod inną nazwą, z nowym Maćkiem, z nową siła, żeby przeszłość nie mieszała się z teraźniejszością i odwrotnie.
Ostatnio zmieniony czw gru 29, 2005 3:46 pm przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.
Gość

Postautor: Gość » czw gru 29, 2005 3:29 pm

Według mnie dla wielu ludzi Rysiek powinien być wykonawcą indywidualnym. Powinnien wydawac płyty solowe itp. Ja uwazam ze dzem to są wszyscy i mimo to, że niektórzy wielcy z zespołu odchodzą zawsze istnieje ta cząstka Dżemu, tych kilku kilku ludzi ktorzy umieją swą muzyką wprowadzać w trans :) Moim zdaniem Dżem będzie istniał tak dlugo jak będzie istnieć ich muzyka, nie można goraniczać tego zespołu tylko do Ryska.
Gość

Postautor: Gość » czw gru 29, 2005 3:33 pm

Kasiak nie identyfikuje Dzemu tylko z Ryskiem. Zdaje sobie sprawe ze bez tych a nie innych instrumentalistow Rysiek tez moze by nie zaistnial.Bez niego - oni. Wielu denerwuje sie ze wciaz sypia sie porownania, kolejne, kolejne...Moze inni potrafia, ja nie. Lubie sluchac Jurka, braci Otrebow, Zbyszka i ostatnio to wlasnie dla nich jezdze na koncerty. Ale dla mnie to samodotyczy The Doors, Queen i innych. Za duza czesc duszy ubyla. Rysiek opowiedzial nam swa droge prez zycie, piosenka po piosence. Niech kazdy opowiada wiec to co jego wlasne, to z czym w 100% sie identyfikuje.
Gość

Postautor: Gość » czw gru 29, 2005 3:44 pm

Qwal napisał:
Kasiak nie identyfikuje Dzemu tylko z Ryskiem

Ale ja nie miałam na myśli Ciebie, tylko pewną grupę fanów ;)
Gość

Postautor: Gość » czw gru 29, 2005 6:35 pm

Wiadome jest to, że ten prawdziwy klimat polskiego bluesa oddał Dżem w latach 80 i z poczatku lat 90, i wiadome jest to, że to Rysiek go stworzył swoją osobą i swojimi przeżyciami, które później przelewał na kartkę papieru tworząc kolejny tekst kolejnego świetnego utworu.
Ale to, że Rysiek to stworzył nie znaczy że inni nie mogą tego kontynuować. Piosenkom za czasów Jacka się nie przysłuchuję i to nie dlatego że był kiepski czy coś (takowy oczywiście nie był) tylko po prostu jakoś tak samo ode mnie to wychodzi, że wolę słuchac Dżemu z Rysiem, czy Maćkiem. Szanuję Dżemowców dlatego, że mimo tak strasznej tragedii - śmierci Rysia otrząsnęli się i grali dalej, a przecież nie było im łatwo... Tak samo ze śmiercią Pawła - poradzili sobie ze smutkiem i żalem i grają dla nas dalej. Trzeba docenić to, że mieli na uwadze nas i grali dalej, by nie było nam przykro. Wiedzą jak kochamy ich muzykę i dlatego grają, a wy chcecie aby już nie istaniał? Z pewnością nie była to łatwa decyzja, ale pomyśleli "mamy tylu oddanych fanów, którzy czekaja na kolejne spotkania czy koncerty 0 grajmy dla nich"...
Na scene nie wychodzi juz pełem charyzmy Rysiu i pełen spokoju Paweł; najwidoczniej tak miało być, ale wychodzą Adaś, Beno, Jurek i Zbyszek - "starzy znajomi"
Doceńcie to.

Pozdrawiam - Jedna
Gość

Postautor: Gość » czw gru 29, 2005 8:33 pm

A mnie się wydaje, że grają dlatego, bo to kochają.Czy po śmierci RYŚKA mieli rzucić granie??To że grają dalej świadczy o ich miłości do muzyki.Wiadomo, Maciek to przecież inna bajka więc porównywanie raczej niema sensu.Jednak nowy DŻEM ma też swój klimat i nadal warto chodzić na koncerty.

Hepi ńju jer.
Amigo
Gość

Postautor: Gość » czw gru 29, 2005 8:45 pm

A Ryśka z Maćkiem absolutnie nie mozna porównywać bo to sa dwie różne osoby i nie ma sensu porównywanie tego . Rysiek był jest i będzie kimś więcej niż tylko wokalistą Dżemu ale Maciek nie jest gorszy . A to że Paweł zginął w wypadku samochodowym to nie powód by przerwać prace i koncerty najlepszego zespołu na świecie .
Gość

Postautor: Gość » czw gru 29, 2005 9:05 pm

wosio pisze: A to że Paweł zginął w wypadku samochodowym to nie powód by przerwać prace i koncerty najlepszego zespołu na świecie .

Może dla Ciebie to i nie jest powód, ale są ludzie którzy myślą inaczej.
Wiesz... albo mi sie zdaje albo zdanie zle jest sformuowane, bo to brzmi tak jakby smierc Pawła nic nie znaczyła.

swoja droga...pozdrawiam :wink:
mishi

Postautor: mishi » czw gru 29, 2005 9:15 pm

HeY

Qwal szanuję Twoje zdanie ale mnie się wydaje, że to bez sensu. Przecież Dżem to nie tylko Rysiek. Po śmierci Pawła chłopakom ciężko było sie pozbierać. To również ich muzyka, ich życie, ich Dżem. Wszystkich ale i każdego z osobna. Pozbierali się i grają dalej swoją muzykę dla nas fanów jak również i dla Ryśka, Pawła, a także dla samych siebie.
Maciek to zgadzam się z moimi przedmówcami to zupełnie inna historia. Ale myslę, że świtnie komponuję się z muzyką Dżemu i stał sie jej pełnoprawnym członkiem. Myślę, że nie stara sie naśladować Ryśka bo to jest niemożliwe. Może On poprostu taki jest?? Inny niż Rysiek ale tak podobny?? Podaje to Wam do przemyslenia.

Pozdrawiam

Mishi
Gość

Postautor: Gość » czw gru 29, 2005 9:24 pm

Śmierć Pawła była ważną sprawą lecz gdy zmarł Rysiek Dżem kontynuował swoja działalność . wiem że to było ciezkie przezycie dla wszystkich ale to jus mineło i to jus nie wróci a Dźem jak powiedział Amigo składa sie z ludzi którzy ten zespół tworzą i grają nie tylko dla nas fanów a także dla Ryśka i Pawła tych którzy jus odeszli
Awatar użytkownika
Ziemniaq
Kontaktowanie:

Re: Wolalbym aby Dzem juz nie gral...

Postautor: Ziemniaq » czw gru 29, 2005 9:36 pm

qwal pisze:Dzem choc kocham go wg mnie powinien zawiesic dzialanosc albo choc razem zaczac cos nowego, pod innym szyldem i odciac sie od przeszlosci choc wiem ze to trudne, bardzo trudne dla zespolu i wielu fanow.

Wydaje mi sie że już próbowali czegoś innego- z Jackiem i chyba wyszło tak że jednak to co robili wcześniej- z Ryśkiem, to "to było to" i jak pojawił sie Maciek "to zawrócili" do tego "wcześniej". I dobrze

Ale zamieszałem :)

zq

Wróć do „zespół DŻEM”