Interpretacje tekstow

wszystkie komentarze odnośnie samego zespołu, muzyków, ich zachowań i umiejętności

Moderatorzy: Piotrek, Radek, smar666

Gość

Postautor: Gość » wt lis 27, 2007 10:32 pm

mi chodzilo tylko o wers "Semafory gwiazd" wedlug mnie autorowi czyli Mackowi chodzilo o jakies skupisko gwiazd a tekst troche mi sie kojarzyl jakby za taki hold dla Rysia jak pierwsza plyta z Jackiem "Kilka zdartych plyt" tak mi sie kojarzy ten utwor.
Gość

Postautor: Gość » wt lis 27, 2007 10:37 pm

nie analizuj słów wyrwanych z kontekstu ... ważny jest sens całego zwrotu - owe semafory spotyka po drodze, a że rzecz dzieje na stacji, stąd semafory, a nie inne latarnie czy lampiony.
Swoją drogą ładne wyrażenie ... semafory gwiazd...
Maciek potrafi ładnie ubierać myśli w słowa

skupisko gwiazd ..?hm, musze pomyśleć...
na co mu tyle gwiazd w jednym miejscu ?
Gość

Postautor: Gość » wt lis 27, 2007 11:02 pm

W drodze do nieba
Semafory gwiazd
W zapachu chleba
I muzyce co gra

Odszedłeś w słońcu tak nagle
Że nawet nikt nie zdążył zamyślić się przez chwilę
Człowieku z duszą jak ptak samotną

wedlug mnie chodzilo Mackowi o to ze ta osoba (wedlug mnie chodzilo o Rysia) ze w tej wlasnie drodze spotyka tak jakby skupisko gwiazd, mozna powiedziec ludzi i czuje zapach tego chleba czyli rodzinnego domu oraz slyszy ta muzyke ktora kiedys gral. A ostatnia zwrotka zas mowi ze odszedl on za wczesnie, niespodziewanie i mial on dusze tak jakby wielka, ciepla dla innych. Nie wiem czy to dobra interpretacja ale tak mi sie wydaje wiec moze kazdy inaczej myslec o tym.
Gość

Postautor: Gość » wt lis 27, 2007 11:05 pm

przejrzałem pobieżnie temat, ale chyba Koszmarna Noc nie była poruszana.

Jak sądzicie, kogo miał na myśli Rysiek śpiewając:

" Rano znów, przyjdą małe dziewczynki
i zrobią wszystko by pocieszyć, rozweselić mnie " ?

Utwór każdy wie o czym jest, zastanawiają mnie te dwa wersy.

Pozdrawiam
Gość

Postautor: Gość » wt lis 27, 2007 11:06 pm

maciejka_jchs pisze:nie analizuj słów wyrwanych z kontekstu ... ważny jest sens całego zwrotu [...]

zacytuje tutaj Maciejke chyba sie nie obrazi na mnie za to :P
Gość

Postautor: Gość » śr lis 28, 2007 2:28 pm

hmm, czy to się odnosi do Koszmarnej Nocy ?
Awatar użytkownika
olam

Postautor: olam » śr lis 28, 2007 2:52 pm

Jak sądzicie, kogo miał na myśli Rysiek śpiewając:

" Rano znów, przyjdą małe dziewczynki
i zrobią wszystko by pocieszyć, rozweselić mnie " ?

hm wiesz, ze ja sie tez nad tym kiedys zastanwaiBm
bo nawet w kontekscie caBego utworu mi to tam nie pasuje

a co do "semafory gwiazd " to spytajcie sie kiedys Macka i po problemie
Gość

Postautor: Gość » śr lis 28, 2007 3:31 pm

Bruneor pisze:hmm, czy to się odnosi do Koszmarnej Nocy ?

tak do Koszmarnej nocy :D
Gość

Postautor: Gość » śr lis 28, 2007 4:45 pm

no fajnie, tylko taka odpowiedź jest dla mnie (i tu bez obrazy) pozbawiona sensu. To tak jak kupić samochód i nie zaglądać do wszystkich schowków bo przecież jeździ. Albo oglądać obraz znanego malarza i nie dostrzegać szczegółów, tylko ogólniki, no bo w końcu jak stoją słoneczniki w dzbanku na stole to widać przecież o co chodzi. Tym bardziej odnosząc to do Dżemu i postaci Riedla, który był złożoną osobą i jego życie też nie należało do prostych, łatwych i przyjemnych. Myśle że takie reguły można stosować do muzyki którą nam serwują obecnie stacje radiowe :)

Może mimo wszystko ma ktoś jakiś pomysł?
evvus00

Postautor: evvus00 » pt lis 30, 2007 9:30 am

Bruneor pisze:Myśle że takie reguły można stosować do muzyki którą nam serwują obecnie stacje radiowe :)

z tym sie musze zgodzić :lol:
chwila, która trwa może być najlepszą z Twoich chwil...
tete

Postautor: tete » pt lis 30, 2007 12:42 pm

Pozwole się wtrącic do rozważań na temat "małych dziewczynek" z Koszmarnej nocy. Mam wrażenie, że to jest przenośnia (ale nie do końca) odnoszaca się do tłumu fanów (fanek) oszalałych na punkcie Ryśka, które go oblegały i nie dawały spokojnie zyc. Można o tym zreszta poczytac w ksiażkach Skaradzińskiego (zwłaszcza listy od fanek oferujacych natychmiastowa pomoc i pocieszenie, chociaz nie zdawały sobie sprawy z sytuacji). Ryśka to strasznie męczyło i sporo czasu poświecał na ucieczke przed takimi wielbicielami. A w Koszmarnej nocy ten zwrot brzmi dla mnie gorzko-ironicznie: "znów te bidulki przyjdą i co ja im powiem? Bo co one wiedzą o naprawdę koszmarnej nocy?" Pozdrowienia dla wszystkich
Gość

Postautor: Gość » śr gru 05, 2007 5:44 pm

Slucham sobie "Poznałem go po czarnym kapeluszu" i tak sobie myślę, czy ta piosenka nie jest aby o pewnym znanym kowboju?
Awatar użytkownika
olam

Postautor: olam » śr gru 05, 2007 6:31 pm

biedny był Rysiek z tymi fankami naprawde jakas paranoja
traktowac Go jak Boga
żenua
Gość

Postautor: Gość » śr gru 05, 2007 9:02 pm

Yyy?
Gość

Postautor: Gość » śr gru 05, 2007 9:03 pm

IMO ten wers o małych dziewczynkach jest majstersztykiem lirycznym, gdyż ma taki typowo 80sowy klimat. Ja wiem że trudno Ryśka nazwać hardrockowcem w amerykańskim stylu, ale właśnie ta być może niezamierzona dwuznaczność cechowała najwspanialsze utwory zza oceanu w latach 80-tych.

Wróć do „zespół DŻEM”