Matura o Dżemie

wszystkie komentarze odnośnie samego zespołu, muzyków, ich zachowań i umiejętności

Moderatorzy: Piotrek, Radek, smar666

brekk

Matura o Dżemie

Postautor: brekk » pt mar 18, 2005 9:34 pm

Witam, jestem nowym użytkowinikiem forum. Piszę pracę maturalną na temat "Przedstaw zasadność doboru środków wyrazu w tekstach piosenek wybranego zespołu muzycznego". Wybrałem oczywiście Dżem;) Mam jednak małe problemy z interpretacją niektórych tekstów Dżemu i odniesieniem ich do jakichkolwiek wydarzeń z życia zespołu, jego członków, inspiracjami itp. Chodzi mi np. o piosenkę "Już nigdy więcej", która nie pasuje mi do nieczego:D

Prosiłbym też o to, żebyście pisali to, co wiecie o inspiracjach Ryśka, czy Bena, to co spowodowało że napisali tak a nie inaczej. Jeżeli znacie jakieś ciekawe fakty związane z jakimkolwiek utworem, to również byłbym bardzo wdzięczny za takie informacje.

pozdrawiam
Bartek.
Gość

Postautor: Gość » pt mar 18, 2005 9:44 pm

Czesc Bartek. Ja wybralem taki sam temat i ten sam zespol. Twoje problemy sa zwiazane z tym ze nia znasz tak naprawade podstawowej lektury jak jest ksiazka Jana Skardzinskiego, pt. Rysiek. Polecam Ci ta ksiazke, bo naprawde sporo jest w niej informacji na temat zespolu, inspiracji i tego dlaczego dane teksty powstaly i pod wplywem czego.
Gość

Postautor: Gość » pt mar 18, 2005 9:46 pm

A poza tym na forum mozesz znalezc wiele podpowiedzi i wiele interpretacji tekstow
brekk

Postautor: brekk » pt mar 18, 2005 9:49 pm

Własnie zastanawiałem się czy kupić książkę o Ryśku, czy "Dżem - ballada o dziwnym zespole". Sporo się napociłem, ale w końcu kupiłem tą drugą na allegro. Może rzeczywiście warto byłoby kupić książkę o Ryśku. Czytałeś może książkę którą kupiłem? Pozdrawiam i zapraszam na gg.(6143290)
Gość

Postautor: Gość » pt mar 18, 2005 10:37 pm

ja też polecam "Ryśka" - jeżeli chodzi o pomoc w temacie maturalnym"

...z jednej strony cieszę się, że zdawałam starą maturę, ale swoją drogą, żebym moje zainteresowania (Dżem) mogłą "wykorzystać" do matury...ciekawe

pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
elvis_paw

Postautor: elvis_paw » sob mar 19, 2005 12:45 am

Ja na maturze tez napisalem o Rysku;) A w bibliografii oczywiscie uwzglednilem obie pozycje Jana Skaradzinskiego;) POzdr.
Hm.. Dzem jest tylko jeden! ;)
Gość

Postautor: Gość » sob mar 19, 2005 9:33 pm

Może rzeczywiście warto byłoby kupić książkę o Ryśku.

Na pewno warto. Nie tylko jako pomoc przy pracy ale też dlatego, że książka jest po prostu bardzo interesująca i świetnie napisana.

Powodzenia, pozdrawiam!
Gość

Postautor: Gość » sob mar 19, 2005 10:17 pm

zgadzam sie z przedmowca. Ksiazka jest bardzo interesujaca i wciagajaca, wprost trudno sie od niej oderwac!

POZDRAWIAM GORACO!!!
Gość

Postautor: Gość » sob mar 19, 2005 11:51 pm

książke o Rysku przeczytalam...i polecam, moim zdaniem kazdy powinien ta ksiazke przeczytac.... :)

brekk->powodzenia... :)
brekk

Postautor: brekk » pn mar 28, 2005 8:35 pm

Widzę małe zainteresowanie tematem? Cóż zrobić:POpisuję własnie "problematykę" Wehikułu i zastanawiam się co oznaczają słowa "Znów kwiatek do lufy wetknie im ktoś"?

Poza tym pojawił się pewien problem. Jak zastąpić słowo Rysiek bardziej wyszukanym, takim do ktorego szanowna komisja nie mogłaby się przyczepić? Riedel już używam....potrzebuję jeszcze z dwóch. Proszę pomóżcie!!

I jeszcze jedno pytanie. Szukam przenośni w tekstach Ryśka, parę znalazłem chociażby w wehikule i whisky, znacie może jakieś przenośnie, nie weim jak to określić, poetyckie? Z góry dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
Benson

Postautor: Benson » pn mar 28, 2005 8:46 pm

Co do kwiatka, to opisane jest to tutaj .
Zamiast "Rysiek" możesz pisać "Rygiel" - tak mówili na niego przyjaciele.
Z przenośni przychodzi mi do głowy ta ze "Słodkiej": "Zawsze pod tą samą bramą wschodziła gwaizda jej". Poczytaj "Balladę...", tam masz recenzję każdej płyty, także w warstwie tekstowej.
Pozdrawiam
Gość

Postautor: Gość » pn mar 28, 2005 8:51 pm

przenosni troche jest chociazby w uwierz mirando (hehehe) "aby zapukac do piekla bram" usmiech(u) smierci duza czesc to metafora czy balladzie ... "gdzie teraz biala farba maluje wieczny czas" itede itepe
pozdrawiam
Gość

Postautor: Gość » pn mar 28, 2005 8:59 pm

Tak jak pisałem, sam mam bardzo podobny temat i w tekstach jest bardzo duzo srodkow stylistycznych, moje teskty to: Jesiony, List do M. Sen o Victorii, Dzień w którym pękło niebo, Niewinny i Ja, Detox. Jest tam naprawde spora liczba przenośni, np. ,,Żyjcie w zgodzie z ptakami, Niech płoną serca" itd.
brekk

Postautor: brekk » pn mar 28, 2005 10:07 pm

Dzięki wielkie za to wytłumaczenie, na pewno się przyda:) Tak tylko martwi mnie, że do samego Wehikulu napisałem tekstu na ok. 4-5 minut a nie dodałe jeszcze kwiatka:D Zobaczymy jak to będzie w kazdym razie teraz dochodze do wniosku, że te 15 min na swoją wypowiedż to trochę mało. Chociaż z drugiej strony mniej roboty:)

Jeszcze raz dzięki. Co do przenośni to na pewno je wykorzystam.
Jeżeli, ktoś ma jakiegoś asa w rękawie to tez byłbym wdzięczny.
Gość

Postautor: Gość » wt mar 29, 2005 1:30 pm

brekk-> tak sobie siedzialam i myslalam wlasnie o Twojej ustnej maturze o tekstach piosenek....i wymysliłam coś :D
w trakcie swojej prezentacji, mozesz wlaczyc muzyke Dzemu, zaprezetowac komisji...pare piosenek :)
ja nie wiem czy tak mozna, bo za rok nowa mature pisze....
ale moze Ci sie to przydac...

powodzenia:)

Wróć do „zespół DŻEM”