Matura o Dżemie

wszystkie komentarze odnośnie samego zespołu, muzyków, ich zachowań i umiejętności

Moderatorzy: Piotrek, Radek, smar666

Awatar użytkownika
Adi
Kontaktowanie:

Postautor: Adi » czw maja 08, 2008 7:43 pm

pani plofesol, kcialem zglosic eNPe :lol: :P
tete

Postautor: tete » czw maja 08, 2008 8:34 pm

Brawo Maciejko! Wreszcie jakis sensowny post w tym temacie. I przydatny dla wszystkich. Nie ma to jak porządny filolog w rodzinie :)
Gość

Postautor: Gość » pt maja 09, 2008 2:24 pm

ryska pisze:Niewinnych ''Gdy zaćpiesz przejdzie dreszcz'' itp.

To nie jest (tylko) język potoczny, to język poetcki, "przejdzie dreszcz" to personifikacja. a słowo zaćpiesz jest z języka potocznego
tete

Postautor: tete » pt maja 09, 2008 3:07 pm

Bardzo mnie ciekawi czego personifikacją miałyby byc słowa "przejdzie dreszcz"? (Chyba jedynie tego dreszcza, który przechodzi po Ryśku :D Już go widzę :lol: ) Obawiam sie że personifikacja to to raczej nie jest. A słowo "zacpiesz" nie pochodzi z języka potocznego. Jest slangowym określeniem w dosyc konkretnym środowisku i z tego środowiska przenika do języka potocznego, niestety.
Gość

Postautor: Gość » sob maja 10, 2008 7:46 am

tete pisze:Bardzo mnie ciekawi czego personifikacją miałyby byc słowa "przejdzie dreszcz"? (Chyba jedynie tego dreszcza, który przechodzi po Ryśku :D Już go widzę :lol: ) Obawiam sie że personifikacja to to raczej nie jest. A słowo "zacpiesz" nie pochodzi z języka potocznego. Jest slangowym określeniem w dosyc konkretnym środowisku i z tego środowiska przenika do języka potocznego, niestety.

Jak to czego, Wiesz wogole co to personifikacja? To nadanie cech cudzkich rzeczom, zjawiskom nieożywionym, a "PRZECHODZIĆ" to cecha ludzka (tudziez zwierzęca), tak samo jak personifikacja będa, "umarłe kwiaty", "rozdał los", "życie toczyło sie dalej"
Gość

Postautor: Gość » sob maja 10, 2008 9:56 am

'Życie toczyło się dalej' to personifikacja? Ciekawe, ciekawe.
Człowiek się toczy? Życie się toczy, koło się toczy, koleje losu się toczą.. Człowiek toczy się bardzo rzadko. Ale może to robić, na przykład po zbyt dużej ilości alkoholu.
Co do tego przechodzenia - ewentualnie mogłaby to być animizacja. Bo przecież - jak sama piszesz - zwierzęta też przechodzą.
Gość

Postautor: Gość » sob maja 10, 2008 1:08 pm

Bonita pisze:
tete pisze:Bardzo mnie ciekawi czego personifikacją miałyby byc słowa "przejdzie dreszcz"? (Chyba jedynie tego dreszcza, który przechodzi po Ryśku :D Już go widzę :lol: ) Obawiam sie że personifikacja to to raczej nie jest. A słowo "zacpiesz" nie pochodzi z języka potocznego. Jest slangowym określeniem w dosyc konkretnym środowisku i z tego środowiska przenika do języka potocznego, niestety.

Jak to czego, Wiesz wogole co to personifikacja? To nadanie cech cudzkich rzeczom, zjawiskom nieożywionym, a "PRZECHODZIĆ" to cecha ludzka (tudziez zwierzęca), tak samo jak personifikacja będa, "umarłe kwiaty", "rozdał los", "życie toczyło sie dalej"

Coś Ci sie kompletnie pomieszało.Te przykłady,które podałaś to co najwyżej animizacje.

Ps.Za to słowo zacpiesz to napewno wyraz mowy potocznej poniewaz slang to nic innego jak mowa potoczna.a wiec slang to jedynie wyszczególnienie z podstaw pochodzenia.

Oj widze ze Siaska piala juz wczesniej o animizacji.Nie zauwazylam wczesniej.Ale mozna to potraktowac jako swojego rodzaju potwierdzenie.
tete

Postautor: tete » sob maja 10, 2008 2:07 pm

Definicję języka potocznego podała powyżej Maciejka. Radzę uważnie przeczytac. Slang nie jest językiem potocznym, jest językiem, którym posługuje się jakaś grupa ludzi i który nie jest w powszechnym użytku (np. slang internautów, slang więzienny, slang róznego rodzaju subkultur). Odrębnym procesem jest przenikanie wyrażeń slangowych do języka potocznego.
Gość

Postautor: Gość » wt maja 13, 2008 2:11 pm

Sre tetete jestem już po maturze, Oceniona zostałam na 20 pkt. czyli 100% realizacja tematu!
topor1

Postautor: topor1 » wt maja 13, 2008 2:35 pm

Bonita pisze:Sre tetete jestem już po maturze, Oceniona zostałam na 20 pkt. czyli 100% realizacja tematu!

Gratulacje :D
Gość

Postautor: Gość » wt maja 13, 2008 3:07 pm

No i ładnie!Gratuluję.
A ja se czekam i czekam...gdzie ten 28 maja?Uh.
Gość

Postautor: Gość » czw maja 15, 2008 8:42 am

Bonita pisze:Sre tetete jestem już po maturze, Oceniona zostałam na 20 pkt. czyli 100% realizacja tematu!
No to super! Mnie dopiero ustny polski czeka w przyszłym tygodniu, ale niestety nie wpadłam na to, żeby wykorzystać do matury Dżem... A szkoda, byłoby łatwiej i przyjemniej...
Awatar użytkownika
skibi
Kontaktowanie:

Postautor: skibi » pn lip 07, 2008 7:38 am

U mnie także w prezentacji motywem przewodnim był Dżem :). Przygotowania to były cudowne chwile, sama prezentacja też :). Z czasem się nie wyrobiłem, bo o Dżemie mogę mówić i mówić :). Wynik wyszedł bardzo dobry i to kolejny punkt do satysfakcji. Moja miłość dała mi maturę :wink: .

Wróć do „zespół DŻEM”